Българи отличени с награда от Илон Мъск

БНТ
share

Преди броени дни българска система за захранване на нов вид транспорт е отличена с наградата лично от Илон Мъск. Александър Рангелов и неговият екип от инженери могат да станат неразделна част от проекта за нов вид високоскоростен транспорт на бъдещето, предаде БНТ.

Състезанието,което има реалната възможност да преобърне представата ни за транспорт е организирано от Илон Мъск - човекът, който задава тенденции в света на технологиите и дори има план за заселване на Марс. Един от последните му проекти е за създаване на нов вид транспорт. Проектът се казва Hyperloop – или капсула, която да се движи в условия на вакуум, използвайки магнитно поле. Мъск кани екипи от целия свят, които да реализират идеята му за нов високотехнологичен транспорт.

"Покани екипи от целия свят да се включат и да разработят прототип на капсула, която да се движи в условия на вакуум с голяма скорост, за да транспортира хора", каза Александър Рангелов.

За конкурса българинът Александър Рангелов със своя екип от инженери в България създават една част от целия проект за капсулата, а именно енергийният модул. Проектът печели наградата за технологични иновации.Александър управлява компания, която се занимава с токозахранващи системи главно за райони, които нямат достъп до електропреносната мрежа.

В Отбора, в който е Александър, участват хора от 14 държави и докато разработват капсулата общуват единствено виртуално.

 "Всеки работеше от своето местенце, от своята държава. Обменяхме информация онлайн в една платформа и две години всеки разработваше своята част от капсулата на различно място и едва преди 6 седмици беше първата ни среща между всички членове на отбора в Менло Парк в Калифорния, където започнахме да сглобяваме и самата капсула. И най-учудващото при това развитие на нещата, че всичко заработи веднага без никакви тестове, което е голяма инженерно постижение. Всички компоненти на капсулата заработиха. Докато всички други отбори, които стигнаха до финалната фаза имаха повече от 6 месеца за тестове на вече сглобените системи", разказва Рангелов.

Отборът, в който участва Александър разполага с бюджет от около 65 000$ - значително по-малък от парите, които имат конкурентите им.

Транспортът на бъдещето съвсем скоро може да стане част от живота ни, а това, че именно захранващ модул, изработен от български екип, е получил награда от Илон Мъск, е вече факт.

Водещи новини

Още новини