С модернизирани радари, които ще бъдат оборудвани с камери, за да запечатват на снимка профучалите с бясна скорост коли ще бъдат въоръжени пътните полицаи, пише Монитор.
Част от обикновените скоростомери, които използват сега униформените освен с „очи” ще се сдобият и с архивиращи устройства, в които ще се пазят кадрите от уловените джигити. МВР е обявило преди дни намерението си да усъвършенства апаратите, без да организира конкурс, а чрез пряко договаряне с фирмата, която ги обслужва, става ясно от обявление на вътрешното ведомство на интернет страницата на Агенцията по обществените поръчки. Целта от една страна е нарушителите да не спекулират, когато обжалват акта пред съда, твърдейки, че не те, а друг водач е бил спипан да кара с превишена скорост, обясни пред „Монитор” шефът на транспортната парламентарна комисия Иван Вълков. По думите на народния избраник от ГЕРБ другата причина КАТ да пусне умните радари срещу джигитите била, че посредством документирането на нарушението със снимка ще бъде елиминирана и възможността катаджиите да изнудват шофьори, показвайки на екрана на радара скорост, засечена от друг автомобил. Това се прави, за да се знае със сигурност кой е засякъл и спрял катаджията, поясни депутатът, който дал заедно с колегите си зелена светлина за осъществяването на идеята.
В подвижни видеорадари ще бъдат преустроени апаратите от най-последното поколение, с които разполага КАТ. Това са скоростомерите TR4D, които за разлика от своите предшественици могат да отчитат и посоката на движение на автомобила. Идеята е овехтелите радари на КАТ, които няма как да се сдобият с камери да бъдат пенсионирани. Когато бъдете контролирани за скорост, това трябва да става със снимка, а в сегашния вариант, когато наряд на магистрала работи с обикновен радар и спира автомобили. Няма такава практика в нито една европейска държава, съобщи наскоро шефът на Пътна полиция към Главна дирекция “Охранителна полиция” Антон Антонов.
В момента КАТ разполага с общо 490 обикновени трафик радара. След промените в Закона за движение по пътищата в началото на тази година снимките от устройствата с камери започнаха да важат за издаването на т. нар. електронни фишове, информацията за издаването на които вече се обработва е единен център. Депутатите решиха също така документът да се връчва вече с обратна разписка на собственика на автомобила, уловен в нарушение. Освен 15-те стационарни устройства в страната, към новата система са зачислени и 51 мобилни снимащи радара от типа TFR1-M, с които работят полицаите. Те се монтират в патрулките и могат да заковават джигитите, независимо дали служителите на МВР са в движение, или са спрели.
Според Иван Вълков плановете са да се модернизират чрез прикрепване на камера около 45-50 трафик радара в подкрепление на сега действащите видеоустройства. Те ще разполагат и с клавиатура за настройка. Парите за поръчката за усъвършенстването им вероятно ще бъдат осигурени от фонда за модернизиране на техниката на КАТ, в който от тази година започнаха да постъпват парите от глоби, предположи законотворецът. Доколкото си спомням, става дума за 700-800 хил. лв., допълни той. Вълков се пошегува в заключение, че за шофьорите обаче ще остане в тайна в кои части на страната ще бъдат разпръснати и пуснати в действие радарите, за да не могат джигитите да се измъкват между капките.