Причината при 43 на сто от хората, опитали да сложат край на живота си, е конфликт в семейството - между съпрузи или с родители, сочат данни на Националния център по обществено здраве и анализи /НЦОЗА/ за 2015 г., представени на пресконференция.
Втората по честота причина за самоубийствените опити са психичните разстройства - 12 на сто от регистрираните случаи, следвани от несподелена любов - 8 на сто, и тежко телесно страдание - 7 на сто, каза директорът на НЦОЗА Христо Хинков. Финансовите проблеми са на шесто място - 4 на сто от регистрираните случаи за опит за самоубийство.
Най-често опит да сложат край на живота си правят безработните, следвани от пенсионерите и работещите. В България всеки ден се извършват най-малко 8 опита.
Проектът "Подобрени услуги за психично здраве" на НЦОЗА, подкрепен от Норвежкия финансов механизъм и Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, има за цел опитите за самоубийства в страната да намалеят с 10 на сто, допълни Хинков.
Според психиатъра Захари Зарков това ще се постигне чрез повишаване на знанието в обществото за тревожността и депресията, които са в основата на извършените опити за самоубийство, както и чрез обучение на личните лекари.