Няма да има режим на водата в населени места в страната, заяви експертът по управление на водите в екоминистерството Асен Личев.
Пред Дарик радио той коментира, че твърденията за полупълни язовири са по данни от края на ноември, а по думите му, добрата новина е, че вече има валежи. Личев обясни още, че дори и да има недостиг на вода, то това няма да се отрази на домакинствата.
Личев определи твърденията за предстоящ режим на водата като несъстоятелни. По думите му това, което е изтекло в медиите, е оценка на състоянието на комплексните и значими язовири и на реките в България. „По тази оценка няма никакви обективни факти, които да говорят за предстоящ режим на подаването на питейна вода за населението на страната", коментира той.
Експертът уточни, че много от хората не са наясно с режима, който съществува от 2000 г., който се одобрява всеки месец от екоминистъра за източване на комплексните и значими язовири. Личев уточни, че това е режимен график, според който ако няма вода от природата, могат да бъдат наложени ограничения, но по приоритети. „Първо ще бъде ограничено ползването на вода за промишлени цели, след това за напояване и се надявам, докато съм жив, да няма ограничение за питейно-битово водоснабдяване", каза той.
Личев заяви, че добрата новина е, че вече има повсеместни валежи в страната. По думите му ако валежите са в нормата за декември и началото на януари, няма да има никакви притеснения, независимо че язовирите са полупълни.
Язовир „Среченска бара", от който се снабдяват с вода Врачанска и Монтанска области, е сред най-празните и е на 50 на сто от обема си, а язовир „Дяково", от който черпят вода Дупница и част от Кюстендил, е на 30 процента, обясни още Личев. Експертът допълни, че ще се препоръча на правителството да се вземат спешни мерки за надграждане на стената на язовир „Среченска бара", за да може да събира повече вода през пролетното пълноводие.
Личев припомни, че в България загубите на вода са 60 на сто по водоснабдителните системи, при средно 20 процента за ЕС. По думите му, това може да доведе до повишение на цената на водата.