Спорът е законодателно уреден еднозначно, разписани са правилата, които трябва да се спазват и от пешеходците, и от водачите. Това каза в сутрешния блок на БНТ юристът Милен Ралчев по повод спорното становище на Висшия адвокатски съвет казва, че пешеходците имат права, само ако се обозначат предварително като такива на пътя.
Правото на пешеходеца не е абсолютно, той трябва да се огледа внимателно, да прецени скоростта, отстоянието и посоката на автомобилите. Едва тогава той може да заеме мястото си на пешеходната пътека, и то като подаде сигнал с ръка. Неспазването на тези правила изключва пешеходецът да има предимство. Той не може да изскочи внезапно на пешеходната пътека и да търси предимство. Такива са правилата от десетилетия и винаги са се тълкували по този начин. Нормално е да искаме пешеходците да сигнализират за намерението си да пресичат, заяви Ралчев.
Юристът Борислав Вълчев подчерта, че пешеходецът има право да подаде някакъв сигнал, че има намерение да пресече пътното платно, но няма такова задължение. В правовата държава има само едно абсолютно право и то е правото на живот. Не може да се вменява вина на пешеходеца на пешеходна пътека. Не можем да им вменяваме отговорност за поведението на шофьорите. Трябва да пазим уязвимите участници в движението. Водачът е длъжен винаги да съобразява своята скорост, а не само да се движи с разрешена скорост. Преди пешеходна пътека водачът трябва да намали скоростта и да прецени движението на пешеходците, не можем да прехвърляме тази отговорност на пешеходеца, категоричен бе Вълчев.
Юрист: Не може да се вменява вина на пешеходеца на пешеходна пътека
- 12.10.2016 | 07:40
- 4394