Правото при пресичане на пешеходна пътека невинаги е на пешеходеца и той може да се окаже виновен при инцидент, става ясно от становище на Висшия адвокатски съвет, предаде БТВ.
Правилното пресичане би трябвало да изглежда така:
- приближаваме се до края на тротоара,
- оглеждаме се внимателно,
- преценяваме дали приближаващите се автомобили ще успеят да спрат,
- едва тогава пресичаме.
В закона е записано още, че пешеходецът може да махне с ръка, за да подаде допълнителен сигнал към шофьорите.
Ако се случи инцидент на зебра обаче, може да се наложи пешеходецът да доказва, че е спазил тези правила.
Повод за становището на Висшия адвокатски съвет е питане във връзка с делото за смъртта на 20-годишната Лора от Варна. Тя беше ударена от моторист, а наказанието за шофьора – намалено, след като съдът прецени, че загиналата е съпричинила катастрофата на пешеходна пътека.
С това становище се отваря „много голяма врата на всички джигити, които и сега не спазват закона. В момента им даваме още по-големи права, като се отнемат правата на пешеходеца и се дават права на тях“, коментира майката на Лора – народният представител Нели Петрова.
Според Петрова тълкуванието сега ще се използва за намаляване на присъдите на шофьорите убийци.
„Нали разбирате, че на едно такова дело, когато признаят, че и пешеходецът има вина, след това застрахователят дава по-малки суми. Жалкото за мен е, че цялата борба, която почнахме преди пет години се обръща срещу нас“, каза тя.
По-рано днес, в предаването „Тази сутрин“ по bTV, адвокат Марин Марковски коментира, че категорично е възможно пешеходецът да бъде виновен, когато е ударен на пешеходна пътека. „Имаме ситуация – кара шофьор с 20 – 30 км/ч, пешеходец стои на тротоара, още няма предимство. В момента, в който стъпи на пътното платно, съгласно закона, той има предимство“.
„Всеки пешеходец има предимство на пешеходната пътека, никой не го отрича, но е уязвим участник и затова законодателят е казал, че преди да стъпи, трябва да се огледа“, коментира експертът по пътна безопасност Алекси Стратиев.
Освен Висшия адвокатски съвет и Инспекторатът към съдебната власт излезе със становище, че пешеходците нямат абсолютно право. Предстои да стане ясна позицията и на Прокуратурата.
Върховният касационен съд събира становищата, за да уеднакви практиката при дела за катастрофи на пешеходна пътека.
Заседанието по тълкувателното дело е насрочено за 6 октомври.