Археологически проучвания се извършват в Брезник, съобщиха от Регионалния исторически музей в Перник. Археолозите работят на юг от Бърдото, в района около находището "Милин камък", където ще се добиват златосъдържащи руди.
Разкопките текат едновременно със строителните дейности по първата минна изработка с проучвателна цел на Бърдото и са изцяло финансирани от фирмата, която ще експлоатира находището.
"Проучваме римско селище, но работим отскоро и все още е рано да правим заключения за времето на неговото създаване и продължителността на съществуване му, коментира Василка Паунова, научен ръководител на археологическите разкопки. В най-горния пласт започнаха да се очертават рухнали зидове на сгради от 3-4 век. Възможно е в дълбочина да попаднем и на по-ранни пластове", каза Паунова.
През 70-те години на ХХ век, в близост до сега проучвания обект, са били регистрирани останки от римска вила. А преди около 100 години е открита урна с кремирани човешки кости и два масивни бронзови листа от римска военна диплома. От надписите върху нея се разбира, че погребаният е тракиец, носещ името Дулес, син на Датес.
Той е произхождал от племето беси. Заселил се е в този район през 70 г. сл. Хр., след почетното му уволнение от редовна военна служба във Втори помощен легион, при управлението на император Веспасиан. Днес бронзовата диплома на Дулес краси централната зала на Националния археологически музей в София.
Бъдещите находки от разкопаваното селище ще покажат дали древните му обитатели са били местни жители или са пришълци, заселили се тук при някое от множеството нашествия след средата на 3 век. Предполага се, че са се занимавали с добив на злато и сребро в древните рудни галерии, прокопани в Бърдото.
Разкопките започнаха в края на юли и ще продължат до средата на октомври.
Археолози проучват района около бъдещата златна мина в Брезник
- 25.08.2016 | 10:02
- 2055