През последните пет години над 50 хиляди българи са се завърнали в родината. От 2006 г. досега техният брой се е увеличил двойно.
Прибират се, но не от носталгия, а заради съкращенията и кризата в Европа.
Йордан Моллов е сред българите, намерили реализация в чужбина. Завършва висшето си образование в САЩ. В меката на финансовия пазар Ню Йорк намира работа във фонд за рисков капитал.
„Най-умните хора са около теб, най-способните, чувстваш се на върха на света и това те кара много да работиш. В момент на криза, обаче, нещата се обръщат”, казва Моллов, пред бТВ.
Намирането на нова работа се оказва "Мисията невъзможна", особено за чужденец. Кариерно издигане почти няма.
„В България е много по-лесно това, понеже пазарът не е уплътнен почти никъде, изключвам пазарът на имоти. И така, в един момент България ми се стори по-привлекателна”, допълва финансистът.
От началото на 80-те досега страната са напуснали около 800 хиляди българи.
Завърнали са се обаче 215 хиляди. През последните 5 години техният брой непрекъснато нараства.
В момента нивото на емиграция в България е средно за Европа. От 10 хиляди души, страната напуска малко повече от един човек.
От Германия, например, емигрират 65 от 10 хиляди германци.
Член кореспондент Атанас Атанасов от БАН, обяснява, че не носталгия, а липсата на реализация е основна причина за завръщането на все повече българи в родината.
„Ако се подобрят условията в западните страни, може да бъдете сигурни, че част то тези хора отново ще се върнат да видят какъв им е шансът”, смята Атанасов.
Йордан Моллов, обаче, е категоричен, че остава в България
Започнал е собствен бизнес и намира балансът между данъци и възвръщаемост на капитала за изгоден.