Заплахата от кибер тероризъм налага политици и експерти да обединим усилия и да работим заедно, за да се защитим ефективно. Това заяви Калоян Паргов по време на семинара, който той инициира и организира заедно с Университета по библиотекознание и информационни технологии. Събитието беше в памет на неговия баща проф. Драгомир Паргов и беше на тема "Заплахи и рискове за сигурността на Република България в цифровия свят. Кибер сигурност и кибер устойчивост".
"Трябва да създадем механизъм за превенция от кибер престпления", коментира още той.
В момента действията ни са реактивни - реагираме, след като са ни сполетели неприятностите. А трябва да наблегнем върху превенцията - да ликвидираме още в зародиш тези заплахи и изобщо да не ги допускаме. Бих искал да достигнем такова ниво, в което само да отбелязваме, че е имало някакъв опит, но той е бил предотвратен. Това трябва да бъде целта ни", смята още той.
Според Калоян Паргов Европа трябва да има проактивна, а не реактивна политика по отношение на кибер сигурността. „Целта на семинара, който организирахме, беше да покажем какви са кибер заплахите онлайн и офлайн за всеки човек, бизнес и за държавата и как можем да се предпазим. Коментирахме икономическите, социалните и психологическите последствия върху личността. Много е важно да осъзнаем колко неправилно е днес да си мислим, че точно на нас няма да ни се случи. Заплахата е реална и е навсякъде наоколо под формата на технологиите, които ни заобикалят. Опасността ИДИЛ вече е много по-голяма и зловеща от самоубийствените атентати. Новият вид тероризъм, към който се ориентира "Ислямска държава", според последните информации, е свързан с кибер пространството и атаки с помощта на злонамерени хакери на критична инфраструктура по целия свят. Затова е толкова важно да обърнем сериозно внимание. И да не си мислим, че на нас няма да ни се случи. Защото вече е въпрос само на време - кога може да станем мишена на кибер терористите", категоричен е той.