По последни данни на здравното министерство водата у нас е безопасна за пиене. Но не навсякъде.
98% от изследваната вода е чиста и годна за пиене, а в останалите 2% има сериозни отклонения, които я правят опасна. При изследването й се проверяват както химични, така и микробиологични показатели, които са определени в здравното законодателство.
Хората в столичния "Западен парк" не вярват, че водата, която тече от чешмата е безопасна и масово отказват да я пият. А най-честите посетители тук са децата. На тях им прави впечатление как кучета се къпят в чешмата, от която по-късно хората идват да пият. Преди година от асоциация Активни потребители правят мащабно проучване за качеството на водата. Именно в този квартал откриват замърсявания с микроорганизми. В общ експеримент отново се тества водата, но извън лабораторни условия, съобщава БТВ.
Сергей Иванов от асоциация „Активни потребители” отбелязва – в случая няма прехлориране. Проверява се и за коли форми. Използва се специален прах, който в рамките на няколко дни ще даде резултат. „В случая, ако има някакви бактерии, коли форми или други бактерии се получава една реакция и тази вода ще се оцвети в синьо зелен цвят”. В същото време официалният контрол не открива замърсявания. В нито една от изследваните от нас води. А повторно взетата проба от "Западен парк" остава на съхранение в напълно стерилна среда. След няколко дни резултатът е налице – замърсяване няма.
Иво Атанасов, експерт от Министерство на здравеопазването, коментира, че изследвания се правят редовно и качеството на водата в София е много добро. „Ежедневно се анализират десетки пунктове. Отклонения има по показателя желязо и то обикновено в по-крайните квартали – Кремиковци и Нови искър. „Парковите чешми са свързани към основната водопроводна мрежа на града и качеството на водата е добро, но не би трябвало да се къпят кучета”, категоричен е експертът. По думите му това тази вода не е опасна за здравето.