Пред камерата на Novini.bg директорът на Дирекция "Водно спасителна служба" към БЧК Антон Налбантов даде съвети във връзка със започването на лятото и как любителите на водните спортове трябва да се пазят, за да не се стига до неприятни инциденти.
"Основното правило е да се къпем и плуваме само на охраняемите плажове. Също така да се спазва сигнализацията и указанията на спасителите. Никога да не използване неохраняеми водни басейни. Най-често до фаталния край се стига, когато използваме непознати водни басейни, неумението да излизаме от опасни ситуации, възникнали във водата, а много често и приятелите, които са с нас, не знаят как да ни помогнат", уточни той.
"Изключително опасно е плуването и скоковете в реки, езера и язовири. Тъй като под водата има различни остри предмети, неизкоренени дървета и ями. Може да се причини сериозна травма от тях, която да доведе до загуба на съзнание и удавяне", сподели експертът.
"Спасителят пропомни, че преди плуване и къпане, не трябва да влизаме във водата нахранени и поели много течности и че е препоръчително да минат два часа. Употребата на алкохол и наркотици е забранена, тъй като те довеждат до самоувереност на плувеца и оттам до фатален изход. Най-много удавяния стават в реки и язовири. За миналта година 1/3 от инцидентите са се случили точно в такива водоеми. Той даде съвет ина на риболовците - в язовири да влизат само с фабрична лодка, а не самоделка. При тези водеми има много рязка смяна на температурата на водата. На повърхността е много топла, докато в дълбочина тя рязко пада, което също води до шок на тялото, който може да доведе до спиране на дишането", обясни Налбантов.
"Рязката смяна на температурите водят до мъртво вълнение. За нашето Черноморие е характерно за месец август, но тази година вече имаме случаи на удавяния от мъртво течение и съветвам всички да се къпят само на обозначени и охраняеми плажове и да следят внимателно сигналите на спасителите и да не се къпят в късните часове, когато плажовете ни са неохраняеми", завърши той.