Бургас прие забраната срещу бурките. С 34 гласа "за", 1 "против" и 9 "въздържал се" местните парламентаристи гласуваха за забраната. Страстите по една от най-горещите докладни на днешната сесия се разпалиха още в самото начало, пише „Флагман”.
Водачът на групата на НФСБ Ангел Божидаров бе категоричен, че съветниците на патриотите ще подкрепят докладната на колегата си Георги Дракалиев от ГЕРБ. По думите му това са превантивни мерки, които Бургас трябва да приеме час по-скоро, за да не тръгне по пътя на Пазарджик – люлка на радикалния ислям в България.
„Спомням си преди четири години, когато ходихме на протест в Пазарджик. Тогава всички жени с бурки настояваха да се запази правото им да се проповядва исляма. Сега виждате какво се случи там! Заради това казвам, че мярката е превантивна! Не искам и Бургас да тръгне по пътя на Пазарджик“, призова Ангел Божидаров и допълни, че ако трябва ще се глобяват и туристите, чиито жени идват с бурки.
„Щом са в България трябва да се съобразяват с българското законодателство. Що се отнася до това дали ще загубим от туризма – 56 години живея в Бургас и навалица от шейхове не съм видял“, допълни Божидаров, захапвайки общинският съветник от ДПС Шерафет Мехмед, който изтъкваше, че Бургас е туристически град и щяло да бъде лош знак да се глобяват арабите, идващи със забулените си съпруги тук.
„По кварталите не съм видял жени с бурки. Дебело подчертавам – не само в Община Бургас, а Община Руен и Айтос. Дори и в най-затънтените села не е имало жени с бурки. Тук се проповядва традиционния ислям, никога не е имало бурки. Няма и да има. Ще гласувам против, защото аз като един мюсюлманин не мога да тръгна срещу вярата. Тази бурка е част от религията. Колеги, днес бурките, след два месеца ще имаме забрана срещу забрадките. Не забравяйте, че в България живеят над 1 млн.мюсюлмани. Срещу забрадките ли ще тръгнем, срещу нашите майки по селата?!“, подчерта Шерафет Мехмед от ДПС и подчерта, че уважава всички религии. Дори на традиционните християнски празници поздравявал приятелите си.
„Г-н Мехмед, ние говорим за компютри, вие за компоти. Против сме бурките, а не забрадките“, реплекира го Ангел Божидаров.
Остро с бутонките на Шерафет Асан Мехмед влезе общинският съветник от НФСБ Георги Дражев. „Моите спомени за Комлука и циганското население там е, че нямаше никакви мюсюлмани, нито бурки. Много ми е интересно кога г-н Мехмед е станал мюсюлманин“, каза Дражев, намеквайки за генезиса на общинския съветник от ДПС. „В нашите цигански махали съм виждал съм жени-циганки, които са много горди. Те пердашат мъжете си, няма да допуснат да сложат бурки, но трябва да предприемем превантивни мерки, за да не навлезе радикалния ислям и там“, подчерта Георги Дражев.
Групата на ГЕРБ не бе единна в подкрепата за предложението на колегата си Георги Дракалиев. Веселин Пренеров, например, изтъкна, че се работи за единно национално законодателство и се очаква до няколко седмици да мине гласуването в парламента. Станислав Андреев, който е един от най-видните представители на евангелистите в Бургас и човек, който работи, за да навлезе християнството като контрапункт на исляма в ромските махали също препоръча по-скоро да се наблегне на разпространението на християнската вяра, а не на заклеймяването на други религии. „Християнството не се връща към Кръстоносните походи и Светата инквизиция“, каза Андреев.
БСП също не разединена по темата. Николай Тишев обяви, че няма да подкрепи предложението, а водачът на групата Евгений Мосинов заяви, че ще гласува „Въздържал се“
„Имаме толкова важни докладни, трябваше да чуем отчетите за общинските дружества, а ние обсъждаме тази докладна. Ние трябва да се мерим с Варна, Пловдив, София, а не с Пазарджик. С цялото ми уважение към жителите на този град. Бурките са част от разклонението на сунитския ислям, занимаваме се със законодателство, което забранява исляма. Не е въпросът в рекламата, а в последиците. Ние в момента караме младите хора на Бургас заради провокацията, шоуто или нещо друго, да носят подобно облекло“, заяви Евгений Мосинов.
Вносителят Георги Дракалиев взе думата едва в края на разискванията. Той спокойно изслуша колегите си. „Има проектозакон на национално ниво, но никой не знае дали той ще бъде приет и кога ще се случи. Тази докладна не е спонтанен израз, а добре обмислено предложение“, каза Георги Дракалиев.