Около 8 хиляди дела е завела само за 2 месеца "Топлофикация София" срещу свои длъжници

share

За първите два месеца на тази година "Топлофикация София" е завела около 8 хиляди дела срещу свои клиенти, по данни на СРС. Това каза националният омбудсман Мая Манолова на открито заседание за цените на тока и парното от април в Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/.

По заведените дела продължава начисляването на допълнителни юристконсултски такси - по 300-350 лева, посочи Манолова и попита кога КЕВР ще промени общите условия на дружеството, така че да не се вземат тези средства от потребителите.

Възложено е на работна група в КЕВР да анализира възможността за промяна на общите условия за премахване на юристконсултските такси, отговори председателят на регулатора Иван Иванов. Ще изпълним ангажимента, но това трябва да е в стабилна правна рамка, за да не бъде атакувано в съда, добави той.

Омбудсманът посочи като неприемливо предвиденото намаление в цената на парното за столичани от април с три процента, при поевтиняване на природния газ за второто тримесечие с 23 на сто. Некоректно е да се противопоставя намалението в цената на тока на намалението в цената на парното от едни и същи топлофикации, каза тя. Коментарът е по повод предвиденото от КЕВР по-голямо намаление на цената на изкупуваната от НЕК високоефективна електроенергия от топлофикациите и по-незначително намаление в цената на парното.

в цената на високоефективната енергия от топлофикациите се явява един от компонентите в добавката "Задължение към обществото", която ще намалее от началото на юли за следващата една година, отбеляза Иван Иванов. По думите му това намаление ще се отрази на всички потребители на ток - на свободния и регулирания пазар.

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ коментира, че приносът на комбинираното производство на ток и топлинна енергия от топлофикациите за ценовия период от 11 месеца /август 2015-юни 2016 г./ за оскъпяването на тока е 285 млн. лева.

Предложението на АИКБ е да остане без промяна цената на топлоенергията и да не се намалява изобщо, а целият ефект от намалението на природния газ да се използва за намаление на електроенергията, каза той. Има много съществена диспропорция и натрупани дисбаланси, които трябва по-бързо да отиват към устойчиво решение, което е от полза на всички граждани в страната, добави Велев.

Водещи новини

Още новини