Историята трябва да се преосмисля, а не да се пренаписва, заяви във Варна академик Георги Марков по време на среща с граждани, посветена на поуките от миналото.
Дискусията се проведе в Регионалната библиотека в крайморския град.
Българите не се учим от историята и затова се препъваме в един и същи камък, посочи Марков. Той изрази негативно отношение към непрекъснатото пренаписване на учебниците по този предмет. Пред обществото се твърди, че учебните програми се правят от най-добрите експерти, само че те остават безименни и не застават с лицата си пред хората, посочи Марков, цитиран от БТА.
По думите му днес много от неговите колеги не правят разлика между микро- и макроистория и не разбират, че всекидневната история не може да подмени голямата, събитийната. Стремежът, уж благороден, е да се изгражда обща европейска идентичност, но това не бива да става за сметка на националната, посочи Марков.
Историкът посочи още, че за много българи Първата световна война е била "забранена" в продължение на 45 години заради бойните действия на родната ни армия срещу руски и румънски войски в Добруджа. Дълго време тази тема беше табу, тъй като страната ни беше във Варшавския договор, посочи Марков.
Според него сега Втората световна война започва да става неудобна тема, защото държавата ни е в НАТО. Всичко това го правят политиците, които забравят, че историята не е слугиня на политиката и няма голяма и малка правда, защото тя е една, посочи академикът.