За да има живот на пътя

Булфото
share

В столичния храм „Св. Седмочисленици” беше отслужена заупокойна панихида в памет хилядите жертви на „войната” по пътищата.

В последните години има сериозна тенденция за намаляване на жертвите на пътя. „Това не бива да успокоява, защото голяма част от загиналите, които от началото на годината са около 580 души, можеха да не загинат, ако имаха правилно отношение, ако се пазеха, ако пазеха своите близки. В движението нещастията стават от нарушения и от грешки, които допускат водачите. Тези грешки, тези опасности трябва да ги приемем и да се пазим ежедневно от тях, защото решавайки проблема с личната си безопасност, с безопасността на нашите деца, на нашето семейство и роднини – решаваме общата безопасност за общата статистика”. Това каза Алекси Кесяков, секретар на Държавно-обществената комисия по безопасност на движението.

По думите на Кесяков статистиката показва, че безсмислено загиват хора. Те могат и да не загиват, ако ние си изменим отношението, посочи той. „На този ден в целия свят се прави възпоменание за жертвите, с послание - живите да спазват правилата за движение, да се пазят, да помогнем на семействата на пострадалите, да им окажем съдействие. Днес се прави равносметка на това, което става по пътищата, и ние всички трябва да коригираме своето поведение, за да има живот на пътя и по-малко смърт”, каза Кесяков.

Започна десетилетието за активни действия за безопасност в рамките на ООН и имаме задача, както и в националната ни стратегия, да намалим броя на жертвите за тези 10 години с 50% и колкото може повече и в перспективи - да поставим една цел, при която да искаме по пътищата да няма убити, посочи той.

„Правосъдие за жертвите и за пострадалите от катастрофи има. Обърнете се към съдебните дела, към залите, където се водят – ще видите какви нещастия се случват. Не е само правосъдие, там са унищожени съдби. Всяко пътнотранспортно произшествие променя съдбата на човека, унищожава му планове, здраве, превръща го в инвалид и най-малкото, което е – той плаща от своето семейство за нарушенията по пътищата”, каза Алекси Кесяков.

Българският Червен кръст, Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата, КАТ-Пътна полиция към Главна дирекция “Охранителна полиция“ на МВР, Съюзът на българските автомобилисти, Фондация “Приказка за пътя” и Българската асоциация на пострадали при катастрофи отбелязаха Световния ден в памет на загиналите при пътни инциденти. Организаторите призовават всички граждани да отдадат почит към загиналите като запалят свещ на прозореца на дома си точно в 19.30 часа.

Водещи новини

Още новини