Въвежда се изискването за задължително владеене на български език при професии, които имат последици за безопасността на пациентите. Депутатите гласуваха на първо четене промени в Закона за признаване на професионалните квалификации, внесени от Министерски съвет.
Парламентът одобри и приемането на т.нар. общи принципи на обучение с цел по-голям автоматизъм при признаването на професионални квалификации. Те са общи рамки на обучение, основани на набор от знания, умения и компетентности. Общата рамка на обучението се базира на нивата на Европейската квалификационна рамка.
Предвижда се Националният център за информация и документация към министъра на образованието да изпълнява функциите на помощен като подпомага гражданите и помощните центрове на другите държави при признаването на квалификациите. С предложените промени се въвежда Европейска професионална карта, която оперативно ще обслужва информационната система за вътрешния пазар. Така ще бъде опростен процесът на признаване на професионалните квалификации и ще насърчи свободното движение на специалисти, са мотивите на вносителя, пише БТА.
Предвижда се предоставянето на частичен достъп до професията, ако специалистът желае това, когато различията в определена област са толкова големи, че се изисква той да покрие пълна програма за образование. Когато предоставянето на услугата е с временен или случаен принцип и професията не е регулирана в страната, от която идва специалистът, ще се допуска изискване за най-малко едногодишен професионален стаж по професията през последните 10 години.
Предлагат се промени при обучението на медицинските сестри с общ профил, което ще е насочено в по-голяма степен към резултатите и придобиването на определени знания, умения и компетентности от значение за професията. Законопроектът дава възможност продължителността на дадена програма за обучение, освен в брой часове, да се изразява и в кредити по Европейската система за трансфер на кредити.