Поне в 10-15 града на страната трябва да бъде изградена централна топлофикация по подобие на столичната.
Това ще стане с пари от фондовете на ЕС за околна среда през следващия програмен период (2013-2020 г.), съобщи министърът на околната среда Нона Караджова.
Изграждането на централно топлоснабдяване ще намали замърсяването на градовете и емисиите на парникови газове, обясни тя. Част от сегашните фондове за техническа помощ по оперативна програма "Околна среда" пък ще бъдат използвани за подготовка на проектите за топлофициране.
До август ще е готов и проектът как софийските боклуци да се ползват като гориво за столичната топлофикация. Това е условието Европейската комисия да одобри изграждането на завод за преработка на отпадъците в София, след като вече бе пуснат проектът за нови депа към него.
България е близо до продажба на емисии парникови газове по протокола от Киото, съобщи още Караджова. Проблем пред сделката обаче била липсата на проекти, които да бъдат финансирани с приходите от продажбата по схемата "Зелени инвестиции".
“Купувачът държи на проекти, които ще доведат до голямо намаление на емисии, като централи на биомаса например, а такива няма”, обясни Караджова. В Националния доверителен екофонд са набрани проекти по схемата на стойност над 1 млрд. лв., както в. "24 часа" писа, но те не били подходящи за сделката, твърди министърът.
Правителството подготвя план за адаптиране на българската икономика към климатичните промени, съобщи още Караджова. В него ще се включат дейности като саниране на сгради, модерен транспорт, предпазване от горски пожари и нови култури за селското стопанство.