Месец и половина остава до най-очаквания празник от децата – Коледа.
Много родители се сблъскват не само с въпроса какво да купят, но и дали играчките са безопасни.
Единственото, по което родителите могат да се ориентират дали играчката е подходяща за тяхното дете, е етикетът. На него трябва да има инструкции как да се ползва играчката, както и за коя възраст е подходяща.
Ако няма етикет, по-добре не вземайте играчката, напомнят от бТВ.
Институцията, която отговаря за безопасността на играчките, е Агенцията по метрологичен и технически надзор.
Проверка на столичен магазин на инспекторите започва "на око". Не след дълго откриват кукла, която може да бъде опасна.
„Към нея има такива аксесоари, за които съмнение, че евентуално, може би, може да попаднат в цилиндъра за малки части и да са опасни за детето. Трябваше да проверим и батериите - дали са недостъпни за детето - в този случай съмненията ни, че този аксесоар ще попадне в цилиндъра за малки части, не се оправдаха”, каза Надежда Костадинова, главен инспектор главна дирекция "Надзор на пазара".
Цилиндърът имитира гърлото на 3-годишно дете. Всяка играчка, която влезе в него, е опасна за малките. Има и други опасности. Възниква съмнение, че детенцето може само да го отдели при игра и да го погълне. Освен опасната част, инспекторите откриват, че липсват инструкции на български за батерията на куклата.
Каква е съдбата на опасните играчки?
Те трябва да бъдат изтеглени от пазара. След това производителите и търговците имат няколко варианта.
„Тези мерки, които той предприема, включват следните неща: преработка на играчката, когато това е възможно, като се отстранява опасният елемент от нея. Или връщане на играчката при производителя за основна преработка - и ако тези неща не могат да се извършат, се преминава към унищожаване на продукта”, обясни главен експерт Вася Миланова, "Надзор на пазара".
Опасните играчки се унищожават в присъствие на инспектори от Агенцията за метрологичен и технически надзор.
За последните 9 месеца са проверени 186 различни модели играчки, за които има съмнения, че са опасни. За 115 от тях е установено, че наистина са опасни. Заради това от търговската мрежа са изтеглени и унищожени близо 2 600 играчки.
При откривана на опасна играчка, от агенцията веднага докладват европейската система за опасни стоки, която се нарича РАПЕКС. Хубавото в случая е, че всеки потребител има достъп до нея.