Днес България отдава почит на народните будители - книжовниците, просветителите и борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
Сред тях са Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Владислав Граматик, Паисий Хилендарски, Иван Рилски, Неофит Бозвели, Васил Априлов, братята Миладинови, Георги Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Неофит Рилски, Иван Вазов, Любен Каравелов и други.
За първи път Денят на народните будители се чества през 1909 година в Пловдив. От 1 ноември 1923 година с указ на цар Борис III е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи. През 1945 година празникът е забранен от комунистическия режим.
Честването се възобновява със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-ото Народно събрание на 28 октомври 1992 година, когато е обявен официално за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.
В Деня на народните будители държавният глава Росен Плевнелиев ще присъства на церемонията по издигането на националния флаг пред президентската институция, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Росен Плевнелиев ще приеме почетния строй на Националната гвардейска част пред сградата на „Дондуков“ 2.
Държавният глава ще посети Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Президентът ще поздрави за празника служителите на културната институция и ще връчи на директора й проф. Боряна Христова Почетния си знак. Държавният глава ще разгледа експозиция ценни книги и архивни материали, съхранявани във фондовете на националната библиотека. Сред експонатите са личните тефтерчета на Васил Левски и Христо Ботев, Енинският апостол от средата на 11-ти век, Нюрнбергската хроника от 1493 г. и други. Събитието ще се състои в Централното фоайе на библиотеката.