Дори при най-малкия дъжд много често се получават локални наводнения, а при по-силен - улиците се превръщат в реки, защото шахтите и каналите преливат. Специалистите обясняват, че никога само дъждът не може да бъде причина за наводненията. Тежките щети се дължат на погрешни човешки решения и немарливо свършена работа, съобщава БТВ.
Експертите определят като фундаментална грешка планирането на градските канализации у нас, което води до масовото препълване и запушване на шахтите почти при всеки дъжд. Почистването им е скъпа дейност, която почти навсякъде е задължение на концесионерите на водоснабдителната мрежа.
В София почистването на шахтите е работа на Софийска вода и фирмите по чистотата и се контролира и координира от инспектората на общината. Броят им е 32 хиляди, почистването на една от тях отнема минимум половин час. Пловдив харчи на година един милион лева за почистване на близо 20 хиляди шахти и въпреки това градът се наводнява. За последните два месеца - два пъти.
В Перник, който беше наводнен само преди седмица заради запушени шахти, причините са още по-сериозни. Това се дължи на факта, че при земетресението от 2012 година са се разместили тръбите на определени участъци и са се получили запушвания на канализацията и ВиК-мрежата, обясняват експерти.
В България все още е в сила остарялата нормативна уредба от преди десетки години. Надеждата е с изграждането на новите водопроводни и канализационни системи в градовете, наводненията да спрат.