От незапомнена в последните години змийска напаст се оплакват селски кметове и стопани в Търновско, пише 24 часа.
Влечугите пълзят в дворове и градинки, промъкват се в автомобили и къщи, та даже и в апартаменти в градските квартали. Неотдавна жители на циганската махала в Горна Оряховица ужасени потърсили помощ, след като видели змия, дълга над 1,50 м. Изплашена майка на 4 деца се обадила на телефон 112 и съобщила, че влечугото се е свило под камък в имота ѝ. Студенокръвното било забелязално от хлапетата, които с писъци се скрили в къщата. Когато пристигнали огнеборците, открили змията навита под голям камък.
“Непрекъснато получаваме сигнали от изплашени граждани, в чиито имоти се промъкват змии. Скоро реагирахме на апел за помощ на служители от бензиностанция в Полски Тръмбеш. Влечуго се бе промушило в елтаблото на петролния обект”, обясни началникът на сектор “Пожарогасителна и спасителна дейност” Станко Лазов.
В друг случай пенсионери изтръпнали, щом в апартамента им на първия етаж в Горна Оряховица се вмъкнала 40-сантиметрова змия. Най-вероятно е пропълзяло по лоза, вдигната до балкона на жилището. Още по-голяма паника пък предизвика влечуго, налазило детската градина в с. Драганово. Вярно, че било едва 20-ина сантиметра, но пък в градината имало 20 деца и уплахата на възпитателките им върнала дори директорката от отпуск.
В началото на лятото голям смок бе открит навит на кълбо в избено помещение на жилищен блок в кв. Бузлуджа във Велико Търново. Броени дни след това търновец разказа пред местен вестник, че едва не претрепал семейството си в катастрофа, след като детето в обезопасителното столче отзад видяло змия под седалката.
Общините в Търновско не са прибягвали до назначаване на щатни змиеловци, но тази роля изпълняват пожарникари и спасители. 20 са сигналите, постъпили в оперативния център в Търново това лято. Нерядко обаче храбри стопани не звънят на 112, а слагат капани с мляко и после с прътове и вили убиват неканения гост, макар смоковете да са защитени.
“Сигналите са повече и това се дължи на горещините и буйната растителност. Имаме съобщения за змия в детската стая или пък под легла, където хората спят. Отзоваваме се винаги, разместваме мебели, нерядко не ги откриваме. Изглежда, те усещат и бягат оттам, докато изплашените хора се суетят и спасителният екип пристигне”, разказва шефът на спасителите в Горна Оряховица старши инспектор Илиян Илиев.
“Дори и тук, в отряда, си имаме няколко змии, често ги виждаме, но не ги закачаме и те не ни закачат. Това са предимно смоци, безобидни са. Пепелянките са рядкост”, разказва шефът на спасителите. Кука и специални щипци са оръжията, използвани в акциите срещу влечуги. После екземплярът се пуска в чувал и спасителите го откарват в треволяците извън населеното място. Рекордът е двуметров смок, дебел колкото бирена бутилка. Той бил хванат още в началото на лятото в двор в близко село и пуснат на свобода на безопасно място.
“Обикновено се настаняват, където има каменни дувари на припек, доста от сигналите тази година са на такива места. По панелки не могат да се катерят, ако е камък и има ръбове, лазят по тях. Нямаме случаи змиите да са агресивни, стават такива, когато усетят, че са заплашени”, обясни друг от спасителите - Милко Николаев. Затова от отряда съветват стопаните да не опитват да убият или хващат змията, за да не бъдат ухапани.
Нашествие на змии в Търновско
- 22.09.2015 | 06:49
- 4789