Ще подаде ли оставка доцент Георги Лозанов след като в края на май председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) обяви, че ще се оттегли, ако проблемите в БНР не се разрешат за месец, пита се КРОСС.
Въпросът е актуален към днешна дата, 30 юни, когато изтича срокът, поставен ат Лозанов на БНР да разрешат кризата.
Напрежението обаче там продължава. Обстановката в радиото е първа точка от заседанието на СЕМ днес.
До тази ситуация се стигна, след като стана ясно, че хонорарите са намалени заради задължителното съкращение с 10% на парите за възнаграждения.
Вчера Управителният съвет на радиото реши до края на юли да прецизира правилата и критериите, по които се определят и изплащат хонорарите.
"Поисках от директорите да анализират по какъв начин се определят и изплащат хонорарите в БНР в момента, дали има пропуски и недостатъци. Налице е определена аномалия. От годишната сума за допълнителни възнаграждения на работещите в "Хоризонт" в размер на 900 000 лева, почти половината от тях се усвояват едва от 23 ма колеги, а в "Хоризонт" работят 189 души", обясни генералният директор на БНР Радослав Янкулов.
Програмният директор Иво Тодоров е бил освободен по взаимно съгласие, считано от 30 юни 2015 г, се казва още в излявлението. Самият Тодоров обаче твърди друго.
"Току-що бях принуден да приема моето уволнение като програмен директор на БНР. УС на БНР внезапно реши днес, че програмният директор на БНР трябва да има висше образование "магистър" по публична администрация. И ми беше даден срок до 16.00 ч. да представя диплома, като се знае, че нямам такава. Това беше целенасочен ход, за да бъда игнориран", написа Тодоров във фейсбук.
Той посочва и че съвсем скоро ще направи "пълно изявление" по случая.
През април от поста беше освободен от поста директорът на програма "Хоризонт" Васил Чобанов.
Служители на радиото продължават да искат оставката на генералния директор Радослав Янкулов, но той отказва да я подаде.