Дните отпуск, които не са ползвани през годината, вече няма да изгарят, а ще могат да се ползват, докато работникът е при същия работодател.
Тази промяна в Кодекса на труда ще гледат в четвъртък депутатите от парламентарната комисия по социалната политика и труда. Предложението за отпадане на давността на отпуските е направено от шефа на комисията Хасан Адемов. То е подкрепено от социалното министерство и правителството, пише в. “24 часа”.
Отпадането на давността се налага, след като се премахва и графикът на отпуските за фирмите, обясни Адемов. По думите му така ще се гарантира конституционното право на работниците да си ползват отпуска. В момента отпуските трябва да се ползват до края на календарната година, като за следващата могат да се прехвърлят само 10 дни. Те също изгарят, ако не бъдат ползвани до 2 години.
Давността бе въведена от първото правителство на ГЕРБ заради натрупаните огромни отпуски в администрацията. Заедно с нея бе въведено и задължението на работодателя да изготвя годишен график за отпуските и да разрешава на служителя да си ползва избраните дни. По предложение на депутата Петър Кънев парламентът вече одобри на първо четене отпадане на графика.
В държавната администрация няма да отпаднат нито давността на отпуските, нито задължението да се правят графици, и двете промени ще важат за работещите в реалната икономика, обясни Адемов. Работник ще може да напусне работа с едномесечно предизвестие, ако е навършил възрастта за пенсия, предвижда друга промяна, внесена за второ четене на законопроекта. Това е контрамярка на приетото принудително пенсиониране от страна на работодателя.