Наблюдението на качеството на атмосферния въздух в Столична община /СО/ се осъществява в седем пункта за автоматичен мониторинг, данните за фини прахови частици показват, че има превишения във всички, с изключение на Копитото.
Това коментира заместник-кметът по екологията в Столична община Мария Бояджийска, която участва в национална конференция "Околната среда - състояние и тенденции".
По думите й, цитирани от БТА, има спад в броя на превишенията на средноденонощната норма за фини прахови частици, както и в средногодишната им концентрация, в сравнение с 2011 г. и 2012 г.
Най-значим е спадът в район "Надежда", което най-вероятно се дължи на метрото и намаляването на трафика от района. Значително превишаване на допустимите норми за азотни оксиди за 2014 г. има в столичните райони "Павлово" и "Красно село", макар да има тенденция към намаляване.
СО разработи програма за намаляване на вредните емисии за периода 2011-2014 г., фокусирана основно върху фините прахови частици и азотни оксиди. Анализът на резултатите от изпълнението й се прави в момента и трябва да е готов до края на годината, съобщи Бояджийска.
По думите й дотогава се очаква да има и разработка на нова програма, която да обхваща следващия период. Бояджийска коментира, че за постигане на нормите за качество на въздуха в град като София, са необходими огромни инвестиции - около 2 млрд. лева, които се правят благодарение на европейското финансиране.
Не можем да си позволим инвестирането на собствени средства, тъй като данъците са ниски, отбеляза тя.
Заместник-кметът информира, че постоянно живеещото население в София е 1,3 млн. жители. Със 17 хиляди се увеличава населението всяка година, броят на автомобилите, които се регистрират също е голям, добави тя.