Прикриват побой и смърт в центъра за деца с увреждания в Ямбол

share

Проектът за Центровете за настаняване от семеен тип е стартира през март миналата година в Община Ямбол. Тук живеят 40 деца с увреждания от домове в цялата страна. Контролът върху работата извършва общината. Въпреки добрите намерения бездействие и некомпетентност заплашват деца с увреждания в Ямбол, съобщава БТВ.

"Къщата на ужасите" - така социалните работници наричат дом за деца с увреждания в Ямбол. В къщичката от семеен тип са настанени най-тежките случаи. В една от другите две сгради до преди месец е живял 23-годишният Георги. Диагнозата му била умствена изостаналост. В средата на миналия месец по спешност е откаран в Ямболската болница с диагноза чревна непроходимост. "Тежко състояние, разбира се, което налага едно по-интензивно наблюдение на това дете, и рядко се среща в тази възраст”, посочи началникът на спешното отделение в МБАЛ-Ямбол д-р Нели Влахова. Медиците спешно оперират момчето. Въпреки това, два дни по-късно Георги умира.

Според бивши служители в Центъра за настаняване от семеен тип, смъртта му се прикрива, а причината за нея е безхаберието и липсата на компетентност на ръководството.

На крачка от фаталния изход било още едно дете. 9 -годишната Пенка от "къщата на ужасите". Тя е напълно неподвижна, с диагноза детска церебрална парализа, 100% глухота и слепота. Възпитателка разказва, че отивайки на работа, намерила детето със счупено краче. Преди това е виждала как го вдигат с една ръка, а се е случвало и да се прибягва до бой.

Според зам.-кмета Илияна Бицова със смъртта на Георги се спекулира. Когато в семейството дете се разболее внезапно, какво се прави - обажда се на лекар.

Преди да бъдат открити къщичките, 40 служители са били обучени за работа с децата. От тях е останала само една жена, всички останали са уволнени. "Сложени са случайни хора, и е сменен персоналът, неудобен за ръководството”, казва една от бившите възпитателки. Друга допълва: "Не се прилагат адекватни решения, за това, че има агресивни деца, деца със специфични нужди. Терапията се прави на око".

Според служителките, социалният работник им наредил лекарствената книга да се преписва, без да се следят терапиите на децата. Възпитателките давали лекарства без да знаят кое за какво е. Медицинските лица били съкратени. "Има и по-фрапиращ случай, когато колежка изпуска цялата кутия с лекарства на земята, и се пръскат, и се обажда на Нели Динева, и я пита какво да правим, тя казва: Ще ги съберете по памет, защото няма пари за нови лекарства. И те събират по памет, като колежките си спомнят, че 4-5 дни децата са били в ужасно състояние", разказа Пенка Ставрева.

Бицова обаче е категорична: "Просто се спекулира с личната драма на служители, които са освободени и занимаваме цяла България с един частен случай, вместо да се концентрираме върху грижата за децата".

Бившите възпитателки разказват още, че на новогодишния банкет на центъра били връчени дипломи на трите къщи: "Първа къща - най-добър кулинар, втора къща - най-добър сексапил, ние деца ли ще гледаме или друго, трета къща - къщата на ужасите."

Жените, твърдят, че са подали сигнал до Агенцията за закрила на детето. Но досега нямат отговор.

Главният инспектор в Държавна агенция за закрила на детето – Бургас Радостина Данова посочи, че в дома са открити редица нарушения.

Водещи новини

Още новини