Всички сгради с над 5 етажа трябва да имат технически паспорти до края на годината

Булфото
share

Всички сгради с височина над 15 метра до края на тази година трябва да имат технически паспорти, заяви зам.-кметът на община Добрич арх. Пламен Ганчев пред Дарик.

Това са сгради с пет или повече жилищни етажа и дори с 4 етажа, ако под тях има магазини. Изискването е залегнало в Наредбата за техническите паспорти на строежите, която задължава инвеститорите и собствениците да съставят технически паспорти на обектите в определени срокове в зависимост от категорията им, припомни той.

Сградите над 15 метра, които са най-масови в Добрич, попадат в трета категория. Те заедно с обектите от първа и втора категория трябва да имат технически паспорти до края на 2015 година. Блоковете с височина под 15 метра са от четвърта категория и трябва да изпълнят изискването до края на 2017 година, а сградите до 3 етажа, които попадат в пета категория, до края на 2019-а.

Новото строителство вече не се въвежда в експлоатация без изготвянето на такъв паспорт. За старите сгради техническият паспорт се съставя след детайлно обследване на конструктивната част и на инсталациите. Документът се изработва от лицензирани консултантски фирми и дава точна снимка на състоянието на обекта и какви дейности са необходими за заздравяване и укрепване или за подновяване на инсталациите.

Ориентировъчната цена на обследването е между 6 и 9 лева на квадратен метър жилищна площ, но в условията на пазарна икономика може да се постигне и по-ниско заплащане, коментира Ганчев. Той припомни, че по Програмата за саниране на многофамилните жилищни сгради изработването на техническия паспорт е безплатно.

Водещи новини

Още новини