30 агрегата работят в област Смолян, 42 селища са без ток

Булфото
share

42 бяха селищата без ток в Смолянска област в понеделник. Утре изтича срокът, който премиерът Бойко Борисов постави до всяко село да има електричество по жици или чрез агрегати, пише "24 часа".

Общо 30 генератора ще захранват родопски села, където електрическата мрежа е трудновъзстановима.

800 служители продължават работа по възстановяването на тока в засегнатите райони, отчетоха от ЕВН. 12 от тях са внесени от Италия, защото количествата в България са изчерпани.

Екипите на пожарната в Смолян са реагирали на 14 сигнала, подадени на телефон 112. От тях три са за възникнали пожари, а останалите 11 са за оказване на съдействие и техническа помощ за паднали дървета, доставка на хляб и лекарства за хората в с. Кръстатица и във вила над Мадан.

Оказвана е и помощ на спешен лекарски екип за пренасяне на болни хора, закъсали автомобили и спасяване на затрупан от свлекли се земни маси мъж.

Заради тесните все още улици в Рудозем на кръстовище в центъра, багер-товарач, управляван от 18-годишен младеж, при движение удря с греблото 60-годишна пешеходка. Ранената е с охлузни рани по краката и натъртвания по тялото, без опасност за живота. Прегледана е и се лекува вкъщи.

Учебният процес навсякъде в региона беше възстановен от понеделник с изключение на училището в рудоземското село Елховец. Причината е, че в селото продължава да няма ток, тъй като аварията е много голяма, има скъсани проводници и счупени стълбове, каза кметът Добромир Шевелиев.

Селото ще се захрани с агрегат, който се очакваше да бъде свързан с мрежата до вторник и от сряда учебният процес на децата да се възобнови. Пускането на учениците на занятия в Смолян стана възможно, след като общината от няколко дни извозва падналия сняг с камиони към коритото на река Черна.

По данни на общината са извозени 6000 кубика сняг, които грубо се равняват на 1500 т.

Отстраняването се прави както за изчистване на тротоарите и уличните платна в централната градска част, така и при снеготопене количествата вода да е по-малко.

Водещи новини

Още новини