284 населени места в страната все още са без ток. Девети ден десетки населени места в Смолянска област са без ток и телефонни връзки. Все още има и блокирани населени места, показват последни данни на „Пожарна безопасност и защита на населението”.
Няма достъп и до някои махали и малки села по високите части в област Кърджали, Смолян и Хасково.
В област Смолян 75 селища осми ден са без електрозахранване. Днес там отново вали сняг. До всички откъснати селища в региона е осъществен достъп с високопроходима техника и са доставени хляб и медикаменти на хората. Цялата нощ екипите по отстраняване на авариите са работили.
Към момента в шест от общините в област Смолян бедственото положение все още е валидно, то остава такова и за територията на цялата област.
Все още се разчистват пътищата в общините Баните и Неделино. Късно снощи е започнало разчистване на пътя към Мугла.
По данни и прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН за днес е обявен жълт код за сняг в четири области - Кърджали, Смолян, Пловдив и Пазарджик. Това съобщи на сайта си Министерството на околната среда и водите (МОСВ). За Кърджали и Смолян се очакват валежи до 10-15 л/кв. м, но на някои места - и до 20-30 л/кв. м, с допълнително нарастване на снежната покривка.
За Пловдив и Пазарджик се очакват валежи в Рило-Родопската област до 10-15 л/кв. м, а на отделни места - до 20-30 л/кв. м, с допълнително нарастване на снежната покривка.
От областното пътно управление съобщиха, че пътищата от републиканската мрежа са почистени и проходими при зимни условия. На проходите Пампорово, Рожен и Печинско вали слаб сняг.
Проходът Превала остава затворен за почистване заради множеството паднали дървета от тежкия сняг. Остава затворен за движение пътният участък до Националната астрономическа обсерватория "Рожен" и пътят Рудозем-Смилян до село Вълчан.
От агенция „Пътна инфраструктура” са обявили готовност за своевременна реакция.
Голяма част от къщите в село Мало Конаре вече са с наводнени приземни етажи, каза кметът на пазарджишкото село Димчо Караиванов.
„Проблемът с високите подпочвени води е от четвъртък, но се задълбочава, защото водите продължават да се покачват. В момента под вода е около 70% от селото. Дъждът, който вали днес, допълнително усложнява ситуацията. Сега следим нивото на река Луда Яна, защото част от дигата липсва и ако се вдигне с един метър, селото ще бъде залято”, добави кметът.
Според него опасността е най-голяма за старите кирпичени къщи в Мало Конаре, защото водата се просмуква в тях и ще се срутят. „Вече не викаме пожарна, но хората се обаждат, защото смятат, че с изпомпване ще се решат проблемите. От това обаче няма нужда, защото след изпомпването къщите се пълнят отново. Разговаряхме и с областния управител Трендафил Величков, но и той няма с какво да ни помогне”, коментира Димчо Караиванов.
Непрекъснато се наблюдава нивото на всички язовири, реки и отводнителни канали в област Пазарджик, съобщи областният управител на Пазарджик Трендафил Величков. Той уточни, че са в постоянна връзка и координация, както с Регионалната дирекция Пожарна безопасност и защита на населението, така и с дружеството „Напоителни системи”, клон Тополница.
„За съжаление, след снеговалежите започват проблемите с топенето на снега и водата. Високите подпочвени води в по-ниската част на нашата област и главно в община Пазарджик през последните дни причиниха наводняване на земеделски площи, изби и приземни етажи. В областта няма бедстващи хора“, уточни областният управител. Той добави, че е издал заповед до всички институции и кметовете на общини да създадат такива постоянни екипи за наблюдение.