Това, което прави режимът на президента Владимир Путин изключително много напомня на това, което прави Хитлер. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” историкът проф. Пламен Павлов, преподавател във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”.
„В момента се говори полу на шега, полу на истина за Трета световна война. От българските политици се изисква много по-голяма твърдост и ясна категоричност от защита на нашия европейски избор. Това не са само празни фрази и осъждане на всяка агресия и хибридна война, пропаганда включително и в България”, заяви проф. Павлов.
„В българските медии доминира руската гледна точка, кремълската гледна точка, което е изключително опасно. Тук не става дума за русофили – русофоби, а за реални събития и закономерности. Аз мисля, че са ни нужни политици, които да гледат по същия отговорен начин като политиците преди повече от 70 години независимо от грешките, на онези политици”, допълни проф. Павлов.
По думите му днешният ни елит трябва да се поучи от грешките на предходните политици, а не да ги дамгосва по елементарен популистки начин.
„Трябва да се гледа отговорно на нещата с грижа за България. Грижата трябва да бъде за България, за мира, за човешките ценности, а не затова, че Русия е винаги права. Не мога да приема, че съществува проруски национализъм. Национализмът и патриотизмът означават да се обичат своя народ и родина, да се споделят хуманните и демократични ценности на човечеството и в никакъв случай да не се поставяш в услуга на друга сила, независимо от начинът, по който го правиш”, уточни проф. Павлов.
„Нашият политически живот се нуждае от едно много по-трезво отношение към нещата, освободено от истерии и емоции, с изключителна отговорност към мястото на България в съвременния свят и към нейното участие като един фактор”, каза още проф. Павлов. Той уточни, че България е значим фактор като член на НАТО и на Европейския съюз.
„В това отношение не мисля, че днес имаме право – нашият елит най-вече да изчаква, спотайва, защото има такива черти в поведението. Най-вече да не се превръщаме в терен на чужди пропагандни войни и на чужди неоимпериалистически замисли”.