Между 15 и 45% от абонатите на топлофикациите у нас се топлят само от щранговете, съобщи БНР, като цитира данни на Асоциацията на топлофикационните дружества. Средно за година около 35-45% от топлината, която влиза в сградата потъва в сградната инсталация.
Ако абонатите, които не ползват парно и са демонтирали радиаторите си, спрат да плащат за сградна инсталация, то съседите им, които ползват, ще плащат с от 6 до 18% повече. В същото време отказалите се ще плащат с 33% по-малко, за да се отопляват, защото така или иначе в дома им влиза топлина от вертикалните тръби на инсталацията.
Партриотичният фронт предложи с промяна в Закона за енергетиката да се позволи на отказалите се от парно да не плащат сградна инсталация. Предложението обаче беше отхвърлено от комисията по енергетика. От Министерството на енергетиката пък съобщиха, че сградите, които са се включили към топлофикация преди години, са го поискали и затова сега са имат централно парно. Ако някоя сграда иска да се откаже, има ред, по който това може да стане, обясниха от ведомството.
Вече повече от 8 месеца са в сила измененията в Наредбата за топлоснабдяване. Според статистиката на Асоциацията на топлофикациите в София са демонтирани 221 хил. радиатора. В Бургас едва 20% от абонатите ползват и парно, и топла вода. Останалите ползват само водата.
Междувременно от Столична община обясниха във връзка с Националната програма за енергийна ефективност, че основните предимства на санирането са по-ниски сметки за отопление с от 30 до 50 на сто, повишаване на цената на имотите с около 10% и по-красиви сгради.
Програмата предвижда държавата да инвестира безвъзмездно 1 млрд. лв. в обновяване на частни жилищни сгради, проектирани преди април 1999 г. Тя ще действа в продължение на две години в цялата страна.
Близо половината абонати на Топлофикация се греят от щранговете
- 23.02.2015 | 10:04
- 1755