Къщата на Мария Желева в Грозден, в която президентът Желю Желев пише книгата си "Фашизмът" и където двамата отглеждат децата си, да стане музей искат в селото.
"Има такава идея, но само наследниците ще решат каква ще е съдбата на къщата. Ще трябва да обсъдим това с тях, но все още е рано, болката им е голяма", сподели пред "24 часа" кметицата Мария Димитрова.
"С Марушка сме съученички. Навремето само в нейната къща можех да видя цяла стена с книги. Там на гости са идвали много знакови фигури. Гостувал е Ламар, много художници, които рисуваха протрети на жители от селото. Сега тези картини са във фонда на Националната художествена галерия", сподели Живка Филипова. Тя и съпругът й Димитър никога няма да забравят как една вечер през далечните 70-те години на м.в. Желю и Мария пристигнали в дома им в Карнобат мокри до кости, яхнали моторче "Балкан".
"В тази къща Желеви отгледаха дъщерите си. Децата си играеха заедно с нашите, на всички празници се събирахме", спомнят си Иванка и Тодор Тодорови - едни от най-близките приятели на Желемив Грозден.
Двайсетина приятели и роднини на президента и съпругата му Мария от село Грозден и от Сунгурлале, бяха на поклонението пред тленните останки на президента в столицата.
"Общината осигури два микробуса. Поднесохме съболезнователен адрес и венци. Така си взехме последно сбогом с един светъл човек, който бе пример за останалите", сподели кметицата на Грозден Мария Димитрова.
Тя познава добре Желев, с когото контактувала по-често след 2011 г., когато станала кметица на селото.
"Обаждаше ми се винаги, щом дойдеше, а когато жена му беше жива често ме канеха на гости у тях.
Имах предчуствие, че той ще се срине след смъртта на съпругата си. Промени се драстично, прие изключително болезнено тази раздяла", спомня си кметицата.