Снощните земетресения били резултат от газов сондаж в Добричко (снимки)

Булфото
share

На 11.10.2011г в 22:49:09 местно време в Добричко е отчетено земетресение с магнитуд 4.1 бала, с епицентър Сърнино, на 11.4 км от Рогозина, където се намира сондажа на фирма "Русгеоком", алармира медиите Мариана Христова от Гражданска инициатива за забрана проучването и добива на шистов газ по метода на хидравличното разбиване.  

От сдружението посочват как фирмата твърди, че ще добива конвенционален газ и няма да ползва хидравличен удар, но достъп до информация за технологията и работната и програма е им е отказан.

Трусове могат да се получат от преминаване на шокова вълна, която се генерира чрез подземен взрив в шахта. Тази шокова вълна се разпространява на дълбоко и често има странично движение не земните пластове. По начина, по който се отразяват шоковите вълни се определя какво може да се намира в съответните пластове.

Науката сеизмология изучава механизма на пораждане на земетресенията, но също така при изследването на движението на шоковите вълни се открило, че тези вълни реагират по определен начин на различните пластове. В съвремието чрез естествени /земетръсни/ и изкуствени /генерирани чрез взрив/ шокови вълни се проучват терени, за които се предполага, че са богати на определени видове земни изкопаеми.

Най-често така се търси петрол или газ. Първо са шоковите вълни, а след това следват и сондажите.

От "Русгеоком" твърдят, че ще добиват конвенционален газ и няма да ползват хидравличен удар.

Според сеизмолога Емил Ботев, в България не се правят толкова дълбоки сондажи за газ, които да предизвикат толкова силен трус.

"Възможно е теоретично, но това земетресение не е в състояние да бъде провокирано от приповърхностното антропогенно въздействие на човека. Човекът може да въздейства само на слаби микро земетресения, които са непосредствено разположени до повърхността. Най-много на километър дълбочина, айде нека да сложим два. Такива сондажи са теоретично и практически възможни, но не се използват в нашата страна нали. При нас има до километър и нещо", заяви той пред БНР.

 

Водещи новини

Още новини