Вместо да построи черква, Светият синод на Българската православна църква възнамерява да отдаде под наем свой имот за изграждане на супермаркет в столичния квартал "Редута", до който да има малък параклис. Намерението на църквата обаче предизвика протести на живеещите наоколо. Затова главният архитект на София Петър Диков е отказал да издаде разрешение за строеж върху имота, пише в. Сега.
Теренът е от около 3.5 дка и е върнат на църквата в началото на 90-те години. Тогавашният главен архитект на София Яким Петров е дал разрешение за строителство на църква с градина. Наследникът му Стоян Янев обаче променя разрешителното и храмът вече е смален до параклис, а основният строеж е предвидено да е на пететажна сграда. Първоначалната идея е била сградата да се ползва от синода, но после БПЦ е решила да промени предназначението й в офис сграда. След като и това не се случва, през март тази година църквата сключва предварителен договор за учредяване право на строеж и право на ползване с търговската верига "Била". Тъй като законът забранява да се продават църковни имоти, БПЦ иска да отдаде терена под наем за 25 години.
"От Светия синод обясниха, че църквата се е отказала от черквата, защото няма пари да се издържа", поясни Диков. За собствеността на църквата вече има издадена виза за проектиране за строеж на параклис, магазин, паркинг и трафопост. "От кумова срама сложиха и един параклис, който е голям колкото тоалетна", вметна Диков. След съобщаване на визата на всички заинтересувани страни обаче, над 500 души, живеещи в околността, са подали жалба в общината срещу поредния магазин. Затова патриарх Максим изпраща до главния архитект протестно писмо с копие до премиера, президента, омбудсмана, кмета, 25-имата кандидат-кметове за столицата, медии и неправителствени организации.
В писмото, с което "Сега" разполага, Светият синод обвинява архитекта на район "Слатина" Елена Ахчиева, че пуска два пъти за съобщаване една и съща виза, при положение, че първия път тя не е обжалвана и така е влязла в сила. При първото обявление обаче са уведомени само двете страни собственици - БПЦ и Софийската света митрополия. Затова главният архитект Диков пуска второ обявление до всички заинтересувани страни, тъй като е очаквал да има възражения от гражданите. Хората действително подават жалба и Диков отказва да издаде разрешение за строеж.