На Трапезица разкриха бойна кула от времето на Иван Асен II

share

Бойна кула с площадка е разкрил археологът доц. Константин Дочев при разкопки на хълма Трапезица във Велико Търново.

Той проучва вече трета година югозападната част на крепостта, пише "Труд". "Това е най-ниското място на хълма и най-лесно достъпното. Заради това то първо е било укрепено", обяснява доц. Дочев.

Историкът уточнява, че около 80 кв.м е площта на отбранителното съоръжение, което е широко 4-5 м, а на дължина се простира до 20 м. Кулата се е извисявала на 15 м от външната страна на крепостта. От нея са запазени около 6 метра. Руините от бойното съоръжение са паднали в сграда, чието предназначение все още остава неизяснено.

"На тази бойна площадка са се събирали около 100 войници, които са отбранявали портата в тази част на крепостта. Предполагам, че е служила и за временно пребиваване на висши военнопленници, каквито са били Балдуин и Теодор Комнин", коментира доц.Дочев. Археологът уточнява, че съоръжението е строено около 1170-1175 г по времето на византийския император Михаил I Комнин. След това Иван Асен II укрепва крепостта наново.

Археологът сподели, че е получил 21 000 лв от Министерството на културата за разкопките това лято. Проучванията вървят вече трети сезон по съвместен договор между културното ведомство и Националния исторически институт с музей при БАН. При работата на обекта са намерени 150 монети от 20-30-те години на XIII в. Най-ценната сред тях е медна монета с лика на Иван Асен тт. Това е петата подобна монета и първата, която излиза на Трапезица.

"Има три монети намерени на Царевец и една, която е подарена на музея. Тя е излязла от частен двор в къща около църквата "Св. 40 мъченици". Досега във Велико Търново са намерени поне 18 000 средновековни монети от XII-XIV век, но тези на Иван Асен II са изключителна рядкост.

Те са пуснати с възпоменателна цел през 1230 г само няколко седмици след победата при Клокотница на 9 март. Сечени са в Солунската монетарница", разказва доц. Дочев, който е признат специалист нумизмат в България.

Сред уникалните находки са и масивен сребърен пръстен от края на XIV в, златна пластина от процесен кръст, 25 бойни стрели. "До 1230 г. Трапезица е била военна крепост и едва след това започва да се застроява", добавя доц. Дочев.

Той обяснява още, че за изграждането на съоръженията на Трапезица са използвани около 30 000 кубика камъни, хоросан, пясък, дървен материал. Каменните блокове са доставяни от каменоломна, близо до столицата. Тази информация е особено важна за предстоящата възстановка на крепостната стена. Такава компютърна версия на обекта на доц. Дочев вече е изработена от студентът по архитектура Драгомир Йосифов.

Водещи новини

Още новини