Младите хора ще изведат страната от кризата, защото живеят и се борят в реална, а не в идеологическа обстановка - това поколение носи шансовете за нормалност и добруване, каза в интервю за БТА историкът доц. Иван Лазаров, преподавател във Великотърновския университет. Доц. Лазаров се занимава със средновековна, политическа и културна история на България. Преди 25 години е един от основните участници в първите демократични митинги по площадите в София и Велико Търново.
Според него един от проблемите в първите години след 10 ноември 1989 г. е неподготвеността на тогавашното младо и активно поколение да се изправи лице в лице с новите икономически реалности.
Като специалист по история, той е категоричен, че преходът е приключил с раздържавяването на индустрията и влизането на страната в ЕС и НАТО.
Доц. Иван Лазаров твърди, че носталгията по времето на социализма е по-скоро защитна реакция и връщане към спомените от младостта на няколко поколения българи, която съвпада с този исторически период от българската история.
Лазаров определи като феномен навлизането на периферните култури към центъра на обществото, чийто пик се е случил в началото на новото хилядолетие. Според Лазаров този процес също върви към нормализиране.
По думите му най-големият проблем на страната - 25 години след началото на демократичните процеси, е липсата на политически елит, който да гарантира спазването на правилата. Като задача на обществото ни за следващите 20 години той препоръчва да се научим да съблюдаваме правилата. Единствено спазването на правилата ще ни направи свободни, каза доц. Лазаров.
Историкът смята, че българската нация е млада и жизнена със силни социални инстинкти, които ще са в основата на следващия възходящ тренд в историческото й развитие. Ние сме млада и жизнена нация. В момента сме по-скоро като повехнало цвете, нужни са ни добри градинари в ролята на качествен елит, заяви историкът.