Хората от община Ковачевци се вдигат на бунт срещу бежанците. Напрежението в общината зрее отдавна, но капката може да прелее още в понеделник, когато местните се готвят да направят протестна акция срещу смесените паралелки с техните деца и сомалийчета и афганистанчета, пише "Преса".
Десет са децата на нелегалните емигранти, които трябва да тръгнат на училище в близкото село Калища. Те дори още нямат статут на бежанци.
„Новодошлите промениха коренно начина на живот на селото. Не са вандалствали, но плашеха майките и те спряха да си извеждат децата“, разказа кметът на Ковачевци Васил Станимиров. И допълни с горчивина, че се е натрупала „доста нетърпимост у населението“.
За враждите между местните и новодошлите може да се научи много. Една от готвачките в лагера сподели пред всекидневника, че от тях можеш да очакваш всичко“. „Майките са в правото си да не искат децата им да учат с бежанците“, казва жената, но моли да не й пишем името. Според готвачката емигрантите крадат плодове и зеленчуци от частните градини на Ковачевци. „Аз работя в лагера, а влизам и излизам със страх“, обобщава готвачката. И разказва, че в лагера всичко било изпотрошено - стъкла, дивани, легла. Спели на земята. „Само в кухнята всичко е наред, защото нямат достъп до нея“, възмущава се тя.
Една от майките, Ренета от с. Лобош, е категорична, че няма да пусне сина си на училище в Калища, ако и чужденците влязат в клас. „Те не говорят български, как ще се разбират. Не е изключено да се стигне и до насилие, не ги знам какви са“, сподели тя. На 15 септември родители се събират час преди официалното откриване на учебната година, за да решат как да протестират. Общински съветници също ще дойдат при тях, за да ги подкрепят. За учениците има привилегии в училището, които се плащат само от данъкоплатците в Ковачевци.
Красимир Станимиров, общински съветник от ДСБ, обясни, че почти целият общински съвет е против бежанците да бъдат приети в училището. До миналия месец в бившия Национален детски екологичен център са били настанени над 200 емигранти. В момента са 79.