Бившият премиер Иван Костов е сред политиците, които са били близки с разжалвания ромски цар Киро.
Това става ясно от твърденията на бившата следователка Християна Вангелова, която най-дълго се е занимавала с разследванията около бизнеса на Кирил Рашков в ранните години на демокрацията.
"Нека някой да попита как така Иван Костов реши да отиде на рожден ден на Кирил Рашков на “Кемера”. Какво толкова общо ги свързва?", възмущава се Вангелова пред пловдивския в. "Марица". Тя е категорична, че протекциите, използвани от Рашков, съвсем не се ограничават само с името на един политик.
"Не знам коя институция в кой момент изобщо е искала да спре незаконния бизнес на Кирил Рашков и да разследва произхода на имотите му. Няма да забравя с каква наглост, още в дните, след конфискуването на фалшивия алкохол, малки сополиви циганчета с маркуча пълнеха нови бутилки с алкохол в цеха му. А Рашков имаше наглостта да твърди, че това са просто технологични проби. Вие си правете извода кой и как е покровителствал Рашкови през годините, спомням си случай, пак от 1992-1993 година, чакам да вляза при началника на Окръжно полицейско управление-Пловдив, тогава аз бях и полицейски служител, защото следствието бе част от полицията. Чакам да ме приеме директорът, а в това време Кирил Рашков и брат му влизат при същия директор безпрепятствено през краката ми", спомня си Вангелова.
Като най-многозначителен Вангелова сочи случая с разследването от февруари 1992 година. Акцията, която полицията тогава му прави, разкрива огромно количество фалшив алкохол в Катуница. "Наложи се да викаме войската на помощ, за да се товари иззетото количество. Два дни описвахме и товарихме на тирове бидони с готова ракия и каси със запечатани вече бутилки фалшив алкохол. Датата си я спомням прекрасно - 5.02.1992 година", казва тя.
Тогава Кирил Рашков се кълне пред следователката, че има фирма и точно с нея си върти бизнеса, а в момента е в 72-часови проби. Е, тия технологични проби не свършиха с години при него, но не това е интересното. Следователката разпорежда проверка и се оказва, че Кирил Рашков подава документи за регистрация на две фирми с дата едва 9.02.1992 година, пет дни след тази акция. И получава фирмена регистрация още същия ден.
Още по-любопитното е обстоятелството, че представя банкови документи за платени такси по тези регистрации с дата чак от 12.02.1992 година. "Вие представяте ли си какво значи това", пита сега Вангелова. "Три пъти го връщаха това дело обратно от прокуратурата, все за някакви, уж, пропуски, то надебеля на цели три тома. Една година дрема като веществено доказателство стовареният алкохол, сетне го дадохме на винпрома - каквото може, да го прави".
По това дело един месец Кирил Рашков остава в ареста. "Беше заедно със сина си, вече покойния Иван Рашков. И какво се случи, стигна се до тройна съдебномедицинска експертиза, на чийто край заключението й беше, че Рашков е в прединфарктно състояние и следва да излезе от ареста. Тогава един от лекарите, участвали в експертизата и подписал с особено мнение, ми каза: Вангелова, ти и аз ще може да си идем от инфаркт, ама не и Рашков", разказва бившата следователка.