България попада в менгеме при Трета световна война

share

На мнозина войната в Украйна им прилича на начало на трета световна война. Най-вече защото избухва точно 100 години след Първата световна - доста закръглено е, за да е случайно, и говори за цикличност, пише 168 часа.

А най-големите катаклизми в историята винаги се възприемат като повтарящи се. Затова и усещането е като за голяма война. Аналогии с Втората световна и със Студената война го засилват. Русия днес подобно на Германия при Хитлер е настроена реваншистки. Тя иска да се върне в ролята на глобален хегемон, която допреди 25 г. си поделяше с Америка. Онзи свят обаче бе двуполюсен и поради това стабилен. В днешния свят има и регионални свръхсили - Европейският съюз, Турция, Иран, Индия и Китай - което го прави по-сложен и поради това по-нестабилен. Днес е доста невероятно в света да се сглобят два лагера и да се начертае фронтова линия между тях. А и войната в Украйна не е единствената. На горе-долу същото разстояние от България, но на юг се води друга война, в която залогът е различен. В Близкия изток възниква Ислямска държава, която повежда мюсюлманите на свещена война с останалия свят. Райони на тлеещи конфликти са и полуостров Индустан и Южнокитайско море. Те обаче са далече от нас.

За да сме сигурни, че третата световна война е избухнала и че България е в менгеме, ни трябват отговори на два въпроса: 1. Ще се намеси ли НАТО в украинската война срещу Русия? 2. Ще се намеси ли Турция в ислямския джихад? Отговорът и на двата въпроса е "да". И преди срещата на високо равнище на НАТО в Уелс бе ясно, че НАТО няма да допусне обратимост на завършилия вече процес на разпад на бившия СССР и повторно сплотяване на населенията и териториите му под руски флаг. Ясно бе и че, колкото и да го отрича засега, в скоро време НАТО ще приеме Украйна за свой член, както постъпи с Латвия, Естония и Литва. От сателитите на СССР в Европа извън НАТО са само балканските Сърбия, Македония, Черна гора и Босна. От бившите съветски републики в Европа Беларус е най-далече от молбата за членство, но Молдова, Грузия, Армения и Азебрайджан чакат своя ред за пакта.

Водещи новини

Още новини