850 лица укрили 20 млн. лв. данъци

share

Българин е укрил данъци в размер над 1 млн. лв., показа ревизия на Националната агенция за приходи. Това означава, че укритите от него доходи са над 10 млн. лв., пише "Стандарт".

Общо 850 физически лица, които са били ревизирани в периода от януари до юни тази година, са укрили общо 20 млн. лв. данък върху доходите, сочат данни на Национална агенция за приходите. На всички тях са издадени ревизионни актове. Ако сумите по тях не бъдат платени в доброволния двуседмичен срок, те ще бъдат събирани принудително, заявиха от приходното ведомство. За цялата 2014 г. ще бъдат завършени общо 1800-2000 ревизии на физически лица, като очакваните приходи в бюджета от тях са 50-60 млн. лв. Над 80% от всички ревизии на физически лица се извършват, за да се установи съответствието между имущество и доходи. Най-често срещани са случаите, в които притежаваното имущество от един човек (имоти, автомобили, лични вещи) е на много по-висока стойност от официално обявените му доходи. В този случай ревизорите оценяват стойността на имуществото, съпоставят я с приходите и върху разликата налагат дължимия данък с лихвите за последните 5 години.

Общият размер на установените задължения за данък върху доходите на физическите лица за първите шест месеца на 2014 г. е 33 млн. лв.

При ревизиите данъчните използват информация не само за апартаменти, къщи и автомобили, които се регистрират пред различни държавни органи, но и за индивидуални покупки на висока стойност като яхти, битова техника, скъпи бижута и др. Всяка регистрирана по ДДС фирма в България подава в НАП месечно информация за издадените фактури на купувачите си, включително техните имена и ЕГН. По този начин компютърната система на Националната агенция за приходи често засича случаи, в които месечните вноски по лизинг и ипотечен кредит например, са на стойност в пъти по-високи от официалния доход на съпрузите в едно домакинство. Получават се и данни за покупки на скъпи бижута като часовник за 30 000 лв., от хора с доста по-ниски официални доходи. При засичане на такава информация се стартира ревизия на физическото лице, при която се събира информация не само за скъпите покупки, но и за пътуванията в чужбина, като се оценяват средствата, които са необходими за екскурзиите до съответните дестинации.

Водещи новини

Още новини