Нова експертиза ще потвърди автентичността на Панагюрското златно съкровище, обяви проф. Божидар Димитров.
Директорът на Националния исторически музей е уверен, че резултатите ще докажат истинността на уникалните съдове, с която се спекулира, пише в. Труд. Панагюрското съкровище е открито през 1949 г. в двора на тухларна фабрика, след което е изложено в Пловдивския исторически музей, където остава до 1974 г. През следващите 10 години обикаля света, през 1984 г. постъпва в НИМ, а малко по-късно започват периодично да се появяват съмнения, че изложената там находка е копие, а не оригинал.
Най-сериозният анализ на съкровището е направен през 1996 г. Сега освен деветте златни съда ще бъде изследвана и малка част (крило) с размери 3х5 см, отчупена от каничката-ритон, която досега не е напускала Пловдивския исторически музей и не е изследвана. “Има документи, проследяващи предаването и съхраняването на това крило до ден днешен. По тази причина би било полезно да се направи анализ и на крилото, и на самия съд, и да се сравнят резултатите”, съобщи д-р Костадин Кисьов, директор на музея в Пловдив.
Във вторник въпросната част пристигна в НИМ под специална охрана, за да бъде взета проба от нея. Същата вечер бе върната обратно в Пловдив. Експертизата ще бъде извършена от частна австрийска фирма, в която работят българи, а резултатите ще станат известни до края на месеца.