Едва 7% от имотите у нас са застраховани срещу бедствия. Според статистиката при общ брой на имотите около 4 милиона, това прави едва 280 000 жилища. Основната причина да се правят застраховки не е страхът от бедствие, а банкова ипотека, съобщава Нова телевизия.
Масова практика е имотите да се застраховат след настъпване на природно бедствие, но не и преди това. Преди бедствието в село Бисер само една къща е имала застраховка. Мариана Дамянова е една от малкото, която сключва полица за дома. В злополучната за селото 2012 г. жената пропуснала срока. Повечето жители на селото обаче никога не са се замисляли да застраховат къщите си.
След наводненията във Варна и Добрич брокерите отчитат повишен интерес към застраховането на дома и имуществото им.
Според Васимир Радулов - член на Асоциацията на застрахователните брокери, българинът все си казва - „това на мен няма да се случи”.
За сравнение - у нас застраховки имат 7% от имотите, а в Западна Европа - 70 на сто.
Според Стоян Проданов, могат да бъдат намерени застрахователни полици от 20 лв. до 500-600 лв. Така например за застраховка срещу всички рискове на апартамент от 100 квадрата в София за сумата от 80 хиляди евро - цената на полицата за година е между 250 и 300 лева на година.
Все пак след наводнението, в село Бисер и региона хората вече искат да застраховат имотите си.
Застрахователи: Повишен е интересът към застраховане на дома след бедствията
- 28.06.2014 | 20:13
- 989