Многобройните възможности пред младите хора, различните сфери за реализация и мобилността предоставят неизброими възможности, но от друга страна водят до объркване и необходимост от повече време за обмислянето им. Това коментира за БТА психологът от БАН доц. Маргарита Бакрачева.
По думите й и в световен план, не само в България, се наблюдава по-късното съзряване на младите хора. Младите хора се оправят прекрасно с това да живеят сами и да се грижат сами за себе си, въпреки първоначалния стрес. Социалната зрялост обаче е отделен процес, който не е равнозначен на самостоятелния живот, коментира експертът.
Според психолога, за да се избегне създаването на усещане, че от един изпит зависи бъдещето, родителите могат да бъдат много полезни. Те именно са хората, които имат и знанията, и капацитета да покажат на децата си, че не трябва да спират да мечтаят и да променят целите си, смята Бакрачева. Създаваната масова паника при кандидатстване формира възгледа, че решенията са еднократни и едва ли не предопределят цялото бъдеще. Ситуацията обаче не е толкова страшна, коментира психологът от БАН.