Хиляди родители с децата си излязоха на мълчалив поход на живота (галерия)

Булфото
share

Мълчалив поход на живота се проведе в много градове на страната в знак на съпричастност към близките на Паоло и семействата, загубили децата си при инциденти на пътя.

Няколко хиляди старозагорци се включиха в мълчаливия протест, посветен на загиналия на пешеходната зона в града 4-годишен Паоло. В понеделник момченцето беше премазано от джип, управляван от Георги Сапунджиев. В петък Окръжен съд-Стара Загора остави мъжа под домашен арест, а участниците в протеста поискаха адекватни наказания за убийците по пътищата и стриктен контрол от изпълнителната власт.

Трагедията от началото на седмицата обедини хиляди старозагорци, които преминаха по пешеходната зона в града и стигнаха до лобното място, където намери смъртта си 4-годишният Паоло. По пътя към пресечката на бул. „Цар Симеон Велики" и ул. „Кольо Ганчев", се присъединяваха още десетки граждани.

Близки до семейството на загиналото момченце недоумяваха как един 44-годишен мъж не е спрял на знака и е навлязъл в забранената за движение зона, а дори 4-годишният Паоло е познавал светофара. Според мнозина мъжът, прегазил детето, трябва да получи справедлива присъда. „Омразата не ражда нищо добро, но възмездие трябва да има". С такава мъка не се живее, тя не се преодолява никога. Жалко за детенцето, но още повече за почерненото семейство, коментираха майки, които не криеха сълзите си.

За незабавни промени в Наказателния кодекс, които да доведат до адекватни наказания за убийците на пътя, се обявиха и майки от неправителствени организации. В декларация те поискаха по-строги и по-високи санкции за нарушителите на Закона за движение по пътищата, стриктен контрол от страна на изпълнителната власт, цялостно обезопасяване на зоните около училища, детски градини, площадки и автобусни спирки, провеждане на кампании, насочени към децата, които да ги научат на отговорност. Убедена съм, че този път чудото няма да бъде за три дни, защото ние сме твърдо решени да работим, за да постигнем исканията си. Отворени сме и към други организации, които са съпричастни с нашите искания. Сигурни сме, че ще успеем, коментира Даниела Желязкова от Сдружение"Зачатие", които са основни организатори на протеста.

В края на мълчаливия поход срещу убийствата по пътя хилядите родители, заедно с децата си мълчаливо поднесоха цветя, оставиха играчки или запалиха свещичка в памет на 4-годишния Паоло, който намери смъртта си на пешеходната зона в Стара Загора.

Близо 100 жители в Сливен също се включиха в мълчаливия протест в памет на малкия Паоло. С цвете в ръка хората извървяха мълчаливо главната улица в града. Протестиращите настояха за адекватни наказания за убийствата на пътя, завишаване на санкциите за нарушителите на Закона за движение по пътищата, по-добър контрол, както и обезопасяване на пътните зони около училища, детски градини и площадки. Хората изразиха и възмущението си, че крайпътните зелени площи в общината не се поддържат и на много места шофьорите не забелязват пресичащите пешеходци. Въпреки многобройните сигнали и молби за премахване на зеленината, мерки от страна на местните власти не се предприемат. Въпреки, че Ямбол беше сред 15 - те градове в страната, в който беше обявено, че ще се проведе мълчалив поход за живота, никой не се отзова на призива.

Около 200 родители от Варна също излязоха с децата си на протест срещу убийствата на деца на пътя. Протестиращите, предимно майки, се събраха в 11 часа пред общината. След шествие по централните варненски улици, пред входа на Съдебната палата те оставиха цветя и плюшени играчки в памет на загиналите в катастрофи деца.

„Трябва да има закони в тази държава. И тези закони трябва да се спазват", заяви пред Дарик Петина Найденова. Варненката поведе протеста, като на шествието бяха и тризнаците й. Според Петина трябва да се промени практиката „големите" да минават между капките, а обикновените хора да са винаги потърпевши.

Повече пешеходни зони и сигурност по улиците поискаха участници в протеста срещу убийствата на деца на пътя. Над 300 майки, бащи, техните деца и граждани се събраха пред сградата на Народното събрание в София.

„Хората не се съобразяват с нищо друго освен със себе си. Трябва да се променим, да се замислим какво се случва и че не сме сами по улиците из градовете. Всички трябва да спазваме правилата. Вярно е, че няма достатъчно контрол, но всеки човек трябва да има морал и да спазва законите", казаха протестиращите.

Мълчаливият протест на майките в Разград промени програмата на рали крос „Разград 2014". По традиция автомобилите, участващи в състезанието, се подреждат на пешеходната зона в центъра на града и 2 часа феновете на този спорт имат възможност да ги разгледат и да говорят с пилотите. Протестът на майките бе насрочен на около 50 метра от автомобилното дефиле, пред Новия театър в града, и при тези условия нямаше как да е мълчалив. В знак на съпричастност към протестната акция организаторите на автомобилното състезание спряха музиката за 3 минути и обявиха подкрепа за исканията на майките.

Макар и малко на брой участниците в протеста бяха дошли с цветя, свещички и плюшени играчки, които подредиха на площада в кръг и приведоха глави в памет на загиналия Паоло от Стара Загора.

Мълчаливият поход на живота събра десетки русенци пред сградата на общината в дунавския град. Родители и деца запалиха свещички в памет на невинните жертвите на пътя.

Русенци настояват за по-безопасни улици, адекватни наказания за убийците на пътя и по-строги санкции за нарушителите. Те носеха листовки с надписи” „Стига безумия!  Дай предимство на живота” , „Спазвай правилата! Не ставай убиец”.

Десетки родители се събраха в Градската градина в Плевен, за да се включат в националния Мълчалив поход за живота, провеждан в близо 15 града в страната.

„Майка съм на едно малко момиченце и искам да отгледам детето на спокойствие - в България и в Плевен", коментира Магдалена Юсменова, една от организаторките на похода в града. Тя отбеляза, че в последните месеци са зачестили произшествията с малки деца.

„Целта на този поход в страната е да събудим усещането у българите, че всичко зависи от самите нас и ако самите ние не започнем да спазваме правилата, нищо не би се променило. Ние искаме да се направят промени в Наказателния кодекс, защото не може човек, отнел живот, да бъде пуснат под домашен арест. Не може един човешки живот да струва 1000 или 3000 лева и да няма ефективни присъди или те да са за по 3 години и то в общежития, а не в затвор", допълни тя.

На днешния протест в центъра на Пловдив се събраха около 200 майки с колички, деца, цветя, играчки и плакати.

Снимки може да видите тук.

Водещи новини

Още новини