Строителството на фабрика за преработка на рапани започна в Каварна. Вложението е на стойност 1,5 млн. лева, 430 хил. лева от които са субсидия от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) по проект на местната инициативна рибарска група, съобщи управителят на фирмата инвеститор - "Електа 03", Любов Георгиева, цитирана от БТА.
Предвижда се капацитетът на предприятието да е 200 тона готови за консумация, варени, почистени и замразени морски раковини.
Тъй като риболовният сезон на този вид морски охлюви не надвишава пет месеца, ние имаме идеи да осигурим целогодишна заетост на хората. Очакванията ни са до 4-5 месеца обектът да започне производство, добави управителката на фирмата. Според нея продукцията ще се предлага в Китай, Корея, Америка, в някои страни в Европа, а така също и в България.
Ресурсът в морето е достатъчен за обезпечаване на дейността на фабриката, смята началникът на отдел "Рибарство и контрол" към ИАРА в гр. Добрич Атанас Чолаков. По негови изчисления по нашето Черноморие се вадят годишно 4000 - 5000 тона рапани, част от които отива за преработка в Румъния. По думите му този вид бизнес, при спазване на промените в закона, дори при тралене щади морето, тъй като видът рапана унищожава популацията на черната мида. Освен това предприятието ще донесе на много местни хора - рибари и водолази, допълнителни приходи през летните месеци.
Инвестицията е изключително ценна за Каварна, защото ще открие 157 работни места, които ще свалят безработицата в общината с 4-5 процент, коментира кметът Цонко Цонев след като даде символичното начало на строителството на фабриката.