Според българските експерти оцеляването в подземните мини може да се удължи само при достатъчно атмосферен въздух за дишане.
Експлозиите могат да се предотвратят единствено при строго спазване на правилата за безопасност. Те обаче намаляват риска от аварии едва наполовина, тъй като поведението на земните маси в комбинация с високите концентрации на метан са непредвидими, съобщава БНТ.
Единственият начин, за да бъдат спасени хора, които са блокирани за по-дълго под земята, е в мината да има работеща вентилация. През вентилацията в галериите постъпва атмосферен въздух, а отровният се изкарва навън. За това при спасителни операции се монтират и допълнителни мощности за подаване на кислород. Концентрацията му в мините често пада под 18-19 % и затова на коланите си работниците трябва да имат от т. нар. самоспасители. Това са малки кислородни бутилки и активен въглен, които помагат за оцеляване до 48 часа.
Основният виновник за подземните пожари и експлозии е газът метан. Дори и при едва 2 % концентрация е нужна само една искра и въглеводородът да пламне и да се разпространи за секунди. Затова миньорите трябва да слизат в подземията без кибрити, запалки, цигари и алкохол, за който се проверяват и с дрегери. Обикновено обаче никой не ги обискира за леснозапалими вещи, защото те са наясно с опасностите под земята.