Най-опасният вредител за иглолистните култури и тази есен остава боровата процесионка. Един от ефикасните методи за регулиране степента на нападенията и ограничаване на разпространението на процесионката е провеждането на авиоборба.
Предвидените площи за третиране срещу вредителя са над 41 600 дка. По научни данни разпространението на този вид гъсеница е със скорост 3 километра годишно, от по-топлите към по-хладните райони и е следствие от глобалното затопляне на климата. Обработката на горските площи започва след предварително лесопатологично проучване, което потвърждава нападението от вредителя, съобщават от Изпълнителната агенция по горите.
От днес започва обработката на площи в района на Държавно горско стопанство - Кирково, на територията на Регионална дирекция по горите - Кърджали срещу този вид вредител. Горските насаждения ще бъдат третирани с биологични продукти за растителна защита, които са безвредни за хората и животните, но изключително важни за дървесните видове.
Извършването на мониторинг и лесозащитни мероприятия предотвратяват частични, а много често и по-големи обезлиствания, водещи до загуба на прираст, загиване на отделни дървета, а понякога и на цели насаждения в горите. Ако не се предприемат навременни действия е възможно нарушаване не само на екологичната стабилност, но и нанасянето на значителни икономически щети.
В края на август приключиха работните срещи, на които беше обсъдена есенната прогноза за очакваните нападения от болести и вредители и предвидените дейности за борба с тях. През последните два месеца работни семинари по лесозащита се проведоха на територията на Регионалните дирекции по горите - Кюстендил, Благоевград, София, Ловеч, Берковица и Велико Търново. В срещите взеха участие представители на държавни горски стопанства, държавни ловни стопанства и представители на общини.