През 2010 г. археолозите започнаха проучването на Църква № 2 във вътрешния град на Калиакра. В края на археологическото лято екипът на доц. д-р Бони Петрунова може да се похвали, че е разкрил не само цялата църква, но и голяма антична сграда, върху чиито основи тя е построена.
Една от първите находки е златна монета на Андроник ІІ, което им подсказва, че са попаднали на аристократичната част на средновековната крепост.
Около църквата е разположен некропол на богатите граждани на столицата на Добружанското деспотство. Проучени са над 70 гроба, в които са открити около 20 златни и позлатени накити и елементи за украса, сребърни пръстени и обеци и отново голямо количество монети.
Специален интерес предизвиква оловен печат, който е с изображение на Богородица и с монограм на собственика и е открит точно навръх Богородица, посочва "Булфото".
Според проф. Иван Йорданов, който изследва изображенията, печатът е от V-VІ век. Това го свързва с въстанието на Витилиан (513 – 515 г.).
След почистването на богатите находки те ще станат част от фонда на ИМ Каварна и ще участвуват в традиционната изложба, с която НАИМ-БАН представя всяка година изминалия археологически сезон.
Археологическите проучвания на Калиакра се провеждат от дълги години, като днешният ѝ вид на впечатляваща туристическа дестинация е резултат от разкопките, проведени от археолозите Георги Джингов, Ана Балканска, Мария Йосифова, Бони Петрунова.
От 2004 г. на Калиакра продължават археологическите разкопки, ръководени от доц. д-р Бони Петрунова. В екипа участват Елена Василева, Яна Димитрова, Филип Петрунов, Росен Пеевски и др., които успоредно с тежките археологически изследвания работят и по проекта за превръщането на Каварна и паметниците около нея в място, което ще привлича туристи не само заради морето.
Откритията от сезона ще бъдат представени от научния ръководител на обекта доц. д-р Бони Петрунова (НАИМ-БАН) на пресконференция в сряда.