Бизнесът предлага да се избира между по-дълго или по-скъпо майчинство

share

Българската стопанска камара предлага жените да могат да избират между 2-годишно майчинство или по-кратко, но с по-високо обезщетение. Това е една от 28-те мерки, които организацията публикува на сайта си и очаква да бъдат обсъдени с правителството, синдикатите и другите работодателски организации, информира "Труд".

Продължителният отпуск по майчинство понижава квалификацията на заетите и ги изключва от пазара на труда, обясни председателят на БСК Божидар Данев. Камарата иска да се преразгледа и правото на 20 дни платен годишен отпуск за периода на майчинството.

През последните години работодателите са поставени под все по-силен натиск от страна на синдикатите и правителството и заради това България има най-негъвкавото трудово законодателство в ЕС, каза шефът на БСК. Затова всяка година става все по-трудно да се прави бизнес, добави той. Основните проблеми за българската икономика са ръстът на безработицата, който още не е овладян, и липсата на инвестиции, смята Божидар Данев. Според него решението да се връща данъкът за доходите в размер до минималната работна заплата догодина ще доведе до увеличение с 10% на хората, които официално са заети на минимума и съответно, до укриване на доходи.

Сред другите мерки, които БСК предлага, са отмяна на класовете за прослужено време, отпадане на изискването работодателят да плаща първите 3 дни от болничните, възможност за започване на работа от 15-годишна възраст, право на работодателя да прекратява трудовия договор със служител при навършване на пенсионна възраст и други.

Според Димитър Бранков, зам.-председател на БСК, е необходимо да се въведе система за мониторинг на пазара на труда от гледна точка на квалификационната и възрастовата структура на заетите по сектори и региони в страната. В момента не е ясно какви специалисти предстои да се пенсионират и как пазарът на труда да отговори на необходимостта от кадри, които да ги заместят.

Водещи новини

Още новини