КНСБ отчете 50% ръст на издръжката на живот, откакто сме в ЕС

share

От влизането ни в ЕС издръжката на живота е нараснала на 562 лв. в края на миналата година. Това означава 50 % ръст на издръжката живот откакто сме членове на ЕС. Причините за това са много - но най-важните са регулираните цени и акцизните стоки. В същото време доходите не се променят.

Това заяви по време на пресконференция президентът на КНСБ Пламен Димитров.

По думите му за периода откакто сме членове на ЕС разликата между най-бедните и най-богатите се е увеличила.

Той посочи, че седем месеца от изминалата година България е била в дефлация, което е довело до „стискане и замразяване“ на доходите.

От 2008 година насам има растеж от близо 22% или 101 лв. на издръжката на човек, което паралелно с по-слабите ръстове в доходите и заплатата, и увеличаване на процента на безработни, показва влошаващо се състояние, обясни Пламен Димитров.

За същия период от време работната заплата има реален ръст от близо 24 %, което е малко над издръжката на живот.

Димитров посочи още, че безработицата за тези пет години се е увеличила. Границата на бедността средно годишно е достигнала до 214 лв.

Под линията на бедността у нас живеят 1 млн. и 600 хил. души, обобщи президентът на КНСБ.

Реформата на системата за социално подпомагане е една от целите и приоритетите на КНСБ през тази година, в това число и закона за семейните помощи, посочи още Пламен Димитров.

В нашия прочит на това, какво става през последното тримесечие, растежът на брутния продукт на фона на останалите държани членки, не е никак розов, заяви Пламен Димитров. Според КНСБ допълните мерки - а именно инвестициите, не са докрай използвани.

Индексите на цените на производител в промишлеността в България има голям спад - 4% на годишна база. Основният двигател за растежа, освен износа, са и доходите, с които се стимулира вътрешното потребление. Това остава без алтернатива, коментира президентът на КНСБ.

Ще искаме от министрите Стойнев и Адемов да поканят браншовите структури с оглед договаряне как и по какъв начин могат да растат доходите в отделните сектори.

Водещи новини

Още новини