Великотърновският митрополит Григорий се води управител на 8 манастира в епархията си, установи проверка на “Труд”. Потърсен за коментар защо съвместява поста на епархийски архиерей и игумен, владиката хлопнал телефона в мига, в който разбрал, че говори с журналист.
“Епархийският съвет му е дал тези правомощия поради липса на монаси във въпросните манастири. Така митрополитът се води служебен игумен на обезлюдените свети обители”, обясниха членове на съвета. Свещеници твърдят, че според Устава на Българската православна църква, щом в един манастир няма братство и монасите са по-малко от петима, митрополитът поема ръководството. Духовниците дадоха пример с манастира в Дряново, където има само двама монаси. В “Св. Пророк Илия” в Горна Оряховица след смъртта на игуменката Пелагия влиза само свещеник, за да води служби.
В Устава на БПЦ обаче няма текст, който да позволява на владиката да е едновременно и игумен. В църковния закон пише, че манастир, в който има най-малко 5 братя/сестри, се управлява от манастирски събор под председателството и ръководството на игумен/игуменка. Манастир с по-малко от 5-има монаси се ръководи от игумен, назначен от епархийския митрополит. Ако няма и игумен, митрополитът е длъжен да назначи за изпълняващ длъжността “подходящо духовно лице”. В случая владиката е намерил за “подходящ” себе си.
Освен известният и много посещаван от туристи Дряновски манастир, Григорий управлява директно и няколко женски обители. Сред тях е девическият “Св. Троица” в село Самоводене, който е обитаван от няколко монахини. Той е сложил ръка и на Килифаревския манастир, чиято игуменка прокуди преди години. Григорий е вписан като управляващ и на Къпиновския манастир “Св. Никола”. Според източници на “Труд”, мотивите на владиката са да контролира тотално финансовите потоци, които постъпват в манастирите. Той дори води дело срещу наследници на починали монахини с тезата, че имотите им са собственост на църквата.